• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Mars Atmosferinin Güneş Tarafından Yok Edildiğini Açıkladı!

NASA, Mars Atmosferinin Güneş Tarafından Yok Edildiğini Açıkladı!

0
0
0
0
0
NASA, Mars Atmosferinin Güneş Tarafından Yok Edildiğini Açıkladı!
NASA Kızıl Gezegen'in atmosferinin Güneş'in solar rüzgarları tarafından yok edildiğini açıkladı.
Geçtiğimiz günlerde sıvı formda suyun bulunduğu bilgisiyle gündeme gelmiş olan Mars, dün NASA'nın yaptığı "yarın Mars hakkında çok önemli bir bulguyu açıklayacağız" açıklamasıyla birlikte yine gündemde. Birkaç saat önce NASA tarafından açıklanana göre Kızıl Gezegen'in atmosferi, Güneş'ten gelen solar rüzgarlar tarafından yok ediliyor. NASA bu sene yaptığı modellemelerle birlikte Mars atmosferinin en üst tabakalarında bulunan gazların gezegenden koparak uzayın boşluğuna doğru hareket ettiğini ortaya çıkartmıştı. İlk defa bu modellemeyle birlikte atmosferdeki gazların neden uzaya karıştığını açıklayabilecek bilgiye erişen kuruluş, atmosferde bulunan gazları, enerjisiyle iyonize eden solar rüzgarların bu durumdan sorumlu olduğunu ortaya çıkarttı.
 

Ayrıca NASA, Mars atmosferinde yaşanan bu gaz çıkışlarının gezegenin eski halinden çok daha farklı olmasındaki asıl neden olabileceğini de vurguladı. NASA yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre Güneş'ten gelen bu rüzgarlar olmasaydı, Mars'ta eskiden olduğu gibi okyanuslar bulunabilirdi
 

 Solar Rüzgarlar Neden Dünya'yı Etkilemiyor?


Güneş'ten gelen solar rüzgarlar, Güneş'e Dünya'dan daha uzak olmasına rağmen Mars'ı etkiliyor fakat Dünya'yı etkilemiyor. Bunun asıl nedeni gezegenimizi yaşanabilir kılan en büyük özelliklerden birisi, yani "manyetik alan". Çoğu bilim adamı tarafından "görünmez kahraman/kurtarıcı" ismiyle anılan manyetik alan, Dünya'da olup Mars'ta olmayan en önemli özellik.
 

Bilim insanları bu konudaki diğer bulguları ilerleyen günlerde açıklayacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0