• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA Mars’ta Kaynak Aramak İçin Drone Kullanacak

NASA Mars’ta Kaynak Aramak İçin Drone Kullanacak

0
0
0
0
0
NASA Mars’ta Kaynak Aramak İçin Drone Kullanacak
Mars’ta kurulacak koloniden önce gezegenin yüzeyinde çeşitli kaynaklar araştırmayı düşünen NASA yetkilileri bu amaçla geliştirilen araştırma dronelarını kullanacak.
Mars’taki kaynakları kullanmaya başlamadan önce elbette bu kaynakların yerinin tespit edilmesi gerekiyor ki genellikle bu alanlar erişilmesi zor, ışıksız bölgeler. Kraterlerin bazıları 30 dereceden daha dik açıya sahip ve gezegenin yüzeyinde halihazırda dolanmakta olan geleneksel robotlarla erişim çok zor. Bu tekerlekli robotlar yerine dronelarla kratere inip toprak örnekleri alabilir ya da buz haline gelmiş su tespit edilebilir, ardından drone yeniden kara aracına dönüş sağlayarak bataryasını ya da katı yakıt deposunu doldurabilir

Tekerlekli araçların gidemeyeceği yere gidebilecek olan bu dronelar ayrıca geleneksel dronelar gibi sadece rotora bağlı pervaneler ile hareket etmiyor; çünkü Mars’ın atmosferinin buna izin verip vermeyeceği meçhul. Bu nedenle de bu otonom dronelar gaz jetleri kullanacak.
 

NASA’nın açıklamasına göre 5 yıl öncesine kadar dahi bu teknolojiye sahip olmadıkları söylenirken günümüzde gelişmiş olan 3D yazıcı imkanları ve otonom uçuş sistemi için kullanılacak olan yazılım bu droneların artık çok daha hızlı üretilmesine, daha da önemlisi üretilebilmesine imkan veriyor.

Ayrıca sadece Dünya dışı gezegenlerde değil, Dünya’da da kullanılabilecek bir teknoloji olduğunu belirten NASA yetkilileri, radyasyonlu bölgelerde ya da volkanlarda örnek toplamak için son derece kullanışlı olabileceğini söylüyor bu droneların.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0