• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Mars’ta Uçacak Araçlar İçin Yeni Kanat Prototipini Test Ediyor

NASA, Mars’ta Uçacak Araçlar İçin Yeni Kanat Prototipini Test Ediyor

0
0
0
0
0
NASA’nın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi ve Langley Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışmalarda yeni, bumerang biçimli kanatların testine başlandı.
Bu yılın başlarında rüzgar tüneli için fon ayrılmasını talep eden ve talepleri karşılanan Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi ve Langley Araştırma Merkezi’nin onaylanan bütçeleri ile başlanan rüzgar tüneli çalışmalarında Mars araştırmalarında kullanılacak uçakların yeni kanat modelleri test edilmeye başlandı.

Test edilen kanattaki bumerang biçiminin daha efektif uçakların yapımında büyük rol oynayacağını savunan araştırmacılar, yaklaşık 2 metre boyundaki bir model ile 1930’larda yapılan uçakların testlerinde olduğu gibi rüzgar tüneli testlerine başladılar.

Sonuçların ümit verici olduğunu belirten NASA Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nin üst düzey bilimadamlarından Al Bowers, kanatların son derece stabil olduğunu ve durağan halde dahi kontrol sağlayabildiğini belirtti.
Bu yeni modelin yapısı V şeklinde bir amalgama benzeyen ve NASA’nın Armstrong Merkezi’nde daha önce uçurulan Prandtl-d aracına benziyor ve kendisi şimdiye kadar üretilmiş olan tüm araçların en iyi yanlarını alarak en ideal araç olmak üzere tasarlanmış.

Araştırma ekipleri gerçek bir araca dönüşmeden önce bumerang şeklindeki kanatların ne kadar verimli olduğunu ve ne kadar uygulanabilir olduğunu kavrayabilmek için bir dizi daha rüzgar tüneli testi yapacak elbette; ancak bu testlerin sonuçlarının da olumsuz çıkmaması ve NASA’nın bir gün bu kanatları Mars semalarında uçurması bekleniyor. (yüzeyine indiğimiz gezegeni neden hala yukarıdan araştırmaya çalışıyoruz anlamadım ama vardır NASA’nın bir bildiği elbet)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0