• Anasayfa
  • Uzay
  • Yeni Bir Araştırma Mars'taki Atmosferin Aslında Nasıl Yok Olduğunu Açıklıyor

Yeni Bir Araştırma Mars'taki Atmosferin Aslında Nasıl Yok Olduğunu Açıklıyor

0
0
0
0
0
Mars’ta "sıvı halde su bulunduğu" açıklamasıyla bilim dünyasını sarsan NASA, Kızıl Gezegen'le ilgili yeni bir bulgu paylaşmıştı. NASA, Mars'ın karbondioksit ağırlıklı atmosferinin bundan milyarlarca yıl önceki bir Güneş fırtınası nedeniyle parçalandığını duyurmuştu. Yeni yapılan bir araştırmayla bu durumu NASA tüm hatlarıyla
Bundan uzunca bir süre önce (yaklaşık 4 milyar yıl önce) Mars, Dünya gibi ılık ve yüzeyinde sıvı su barındırabilen bir gezegendi. Mars yüzeyindeki ırmaklar denizlere su taşıyorken kalın atmosferi de gezegeni ılık tutuyordu. Araştırmacılara göre, bakteriler oluşmaya bile başlamıştı. Ama şu anda Mars oldukça soğuk ve çıplak. Irmaklar ve denizler yok. Atmosferi ise oldukça ince. Yaşayan tek hücreli canlılar varsa bile bunlar yüzeyde değil, Mars yüzeyinin altında bir yerlerde. Ne oldu da Mars bu hale geldi? Bu soru araştırmacıları oldukça meşgul ediyor.

Bilinen kesin bir şey var ki; o da Mars'ın en önemli değerini yitirmesi: CO2 (karbondioksit) den oluşan atmosferi. Dünya'da olduğu gibi CO2 Mars'ta da sera etkisi yaratan gaz. Hem suyun sıvı halde bulunmasını sağlayan sıcaklık değerlerini koruyor hem de suyun hemen buharlaşmamasını ya da donmamasını sağlayan basınç değerlerini yaratıyor. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'la ilgili merakla beklenen yeni açıklamasını geçtiğimiz günlerde yapmıştı: "Mars Atmosferi ve Değişen Evrimi" (MAVEN) misyonu kapsamında toplanan bulguların sonuçlarını açıklayan NASA, Mars'ın karbondioksit ağırlıklı atmosferinin bundan milyarlarca yıl önceki bir Güneş fırtınası nedeniyle parçalandığını duyurdu.
 

Washington'daki NASA merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan astronot ve NASA yöneticisi John Grunsfeld, "Mars'ın bir zamanlar hayat belirtisi olan sıvı halde su bulunmasını destekleyecek kadar ılık bir atmosfere sahip olduğu görülüyor" dedi.NASA Mars'taki suya neden olduğu konusunda ise henüz kesin bir sonuca ulaşamadı. Ancak bilim insanlarına göre iki ihtimal var: Ya atmosfere kaçtı ya da buzulların altında kaldı. Güneş'in atmosferinden gelen ve saatteki hızı 1,6 milyon kilometreye ulaşan proton ve elektron gibi partiküllerin akımı, güneş fırtınası olarak adlandırılıyor. NASA, Eylül ayı sonunda yaptığı açıklamada da, Mars'ta sıcak aylarda akan tuzlu su bulunduğuna dair çok güçlü kanıtlara ulaşıldığını açıklamıştı. NASA konuyla ilgili yeni yaptığı bir çalışmada ise şunları söyledi: "Dünya'nın etrafındaki manyetik alan güneş fırtınalarının atmosferimizi yok etmesini engelliyor. Mars bu kadar şanslı değildi. Mars'ın atmosferi tam anlamıyla uzaya süpürülmüş... Yani milyonlarca yıl önce erimiş. Güneş fırtınaları Mars kutuplarından sanki bir çeşmeden su akıtır gibi atmosferi çekip aldı. Gerçekten inanılmaz bulgu. Saniyede 10 üzeri 24 hava parçacığı Mars'ın yüzeyinden kaçıyor. Bu buluş, diğer gezegenlerin atmosferleri ile ilgili de insanoğluna bilgi verecek."Evet! Dünya atmosferine de aynı şey olabilir. Koruyucumuz, Dünya'nın manyetik alanı. Ama bu alan bozulursa atmosferimizi kaybedebiliriz. Mars'ın atmosferi Güneş'in daha güçlü olduğu milyarlarca yıl önce yok oldu. Şu anda etkisi daha az.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0