• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Microsoft Hololens'i Uzaya Gönderecek

NASA, Microsoft Hololens'i Uzaya Gönderecek

0
0
0
0
0
NASA, Microsoft Hololens'i Uzaya Gönderecek
Microsoft Hololens projesini halka duyurmadan önce NASA projeye destek olacağını belirtmiş ve teknolojik alt yapı konusunda yazılım devine yardım etmeye başlamıştı. Projenin hayata geçmesine az bir zaman kala da NASA’nın desteği ve çalışmaları sürüyor.
Bu haftasonu gönderilecek olan bir mekik ile NASA, Microsoft’u  artırılmış gerçeklik gözlüğü Hololens’i Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderecek ve orada çalışmakta olan astronotların çalışmalarında yardımcı olması için kullanacak.

NASA’nın SpaceX projesi kapsamında gerçekleşen lojistik görevlerden birisi olacak olan bu operasyon sonucunda gönderilecek olan Hololens’in Remote Expert ismindeki modu sayesinde yeryüzünde çalışmakta olan uzmanlar, astronotların gördüğü her şeyi gerçek zamanlı olarak görebilecekler ve astronotun görüş alanına Dünya’daki komuta merkezinden müdahil olabilecekler.

Ayrıca Procedure modeu sayesinde ekip üyelerinin uğraşmakta olduğu herhangi bir objenin animasyonlu hologramı da kontrol merkezine iletilebilecek.

Bu teknolojileri gerçekleştirmek için ise NASA ve Microsoft Sidekick isminde bir operasyon kapsamında bir araya geldi.

NASA’nın yaptığı açıklamaya göre Sidekick projesi, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların ilk etapta günlük uğraşlarından biri olmayacağı, ilk iki Hololens’in yazılım ve donanımı test etmek amacı ile gönderileceği ve ileriki bir dönemde yapılacak bir başka uçuş ile ikinci bir set Hololens daha gönderileceği açıklandı.

(İnsanın hakikaten astronot olası geliyor, böyle zımbırtıları hep önce onlar test ediyor. Webtekno olarak uzay istasyonu mu yaptırsak bi’ tane)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0