• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Işık Hızına Ulaşarak Ay'a Birkaç Saatte Ulaşmayı Hedefliyor

NASA, Işık Hızına Ulaşarak Ay'a Birkaç Saatte Ulaşmayı Hedefliyor

2
0
0
0
0
NASA yaptığı son deneylerle birlikte ışık hızına ulaşarak Newton'ın kabul ettiği kuralları hiçe saymış olabilir.
NASA ve diğer uzay bilimiyle ilgili çalışmalar yapan bir çok kurum için belli başlı bazı hayaller vardır. Örneğin, Dünya dışında yaşam bulabilmek ya da ışık hızına ulaşabilmek. Bugün gelen yeni haberlere göre bu iki hayalden bir tanesi belki de önümüzdeki yıllarda gerçekleşebilir.

NASASpaceFlight.com’a göre uzay yolculuğu ilgili yapılan testlerde NASA, başarıya ulaşmış gibi gözüküyor. Bu testler sayesinde belki de önümüzdeki yıllarda ışık hızına çok yaklaşıp belki de geçebilecek özel motorlar üretebilirler. 

Dünya tarihinde ilk defa ulaşılabilecek olan bu hız, bir çok fizikçi tarafından imkansız olarak gözükse de, NASA bu konuya kafayı takmış.

Elektromanyetik sürücü teknoojisi kullanılarak yapılan deneylerde kullanan bu teknoloji oldukça karmaşık. Elektriksel enerji, propellant’e (Uzay gemisi yakıtı) çevriliyor. Basit olarak bu şekilde anlatabileceğimiz teknoloji, bilimsel veriler ışığında imkansız olarak kabul ediliyor. Çünkü bu uygulamalar, momentum kanunlarını hiçe sayıyor. 

Kanuna göre momentum sadece Newton’ın tarif ettiği bazı hareket kanunlarına göre değiştirilebilir. Eğer elektromanyetik sürücü teknolojisi çalışırsa ve ışık hızına ulaşılabilirse, bildiğimiz çoğu fizik kanunu değişime uğrayacak. Ay ile Dünya arasındaki mesafede sanki komşu ülkeler arasında uçakla gidiliyormuş gibi gidilecek yani birkaç saatlik bir süreye inebilecek. ( Normalde bu sürenin çok daha kısa olması gerekirken, ışık hızına ulaşacak olan bir aracın çalışmasını ve o hıza ulaşmasını beklediğimizi varsayarsak 1 saat bence makul bir rakam ) Diğer bir çok galaksiler arasında da yolculuklar yapılabilecek.

Kaynak: CNet
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0