• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Uydusu Plüton'a Gitgide Yaklaşıyor

NASA'nın Uydusu Plüton'a Gitgide Yaklaşıyor

0
0
0
0
0
Geçtiğimiz haftalarda 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına ulaşan ESA (Avrupa Uzay Ajansı) uydusu Rosetta dünyadaki en önemli olaylardan biri haline gelmişti.
Geçtiğimiz haftalarda 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına ulaşan ESA (Avrupa Uzay Ajansı) uydusu Rosetta dünyadaki en önemli olaylardan biri haline gelmişti. Birçoğumuzun pek de umrunda olmadığı bir durum olsa da, uzay araştırmaları açısından önemli bir adım olan bu olayın dışında yeni bir haber de NASA'dan geldi.

NASA'nın 9 sene önce fırlattığı New Horizons adlı uydusu ise senelerdir uzay bilimcileri arasında tartışma konusu olan, geçen haftalarda gezegen olduğu kanısına tekrar varılan Plüton hakkındaki bu tartışmaları sonlandıracak. (Artık sonlanmalı kesinlikle. Uzay bilimcileri bir öylesin bir böyle diye diye mahvetti Plüton'u)1873 gündür uzun bir uzay yolcuğuna devam eden ve artık amacına ulaşmaya birkaç aylık bir uzaklığa kadar yaklaşan New Horizons uydusunun bir süredir uyku modunda olan sistemleri tekrar devreye alınmış ve NASA'ya ilk verileri yollamaya başladığı söyleniyor. 14 Temmuz 2015'te Plüton'a en yakın geçişini yapacak New Horizons, uzay bilimcilerine Plüton hakkında merak edenleri cevaplayıp uzayın derinliklerine doğru merak edilenleri cevaplamak için yolculuğuna devam edecek.

Son olarak "Daha 7 ay var neresi yakınmış bunun canım" diyecekler için (yani ben bu haberi duyduğumda demiştim) ufak bir açıklama yapayım: Uyku modundaki sistem devreye girdikten sonra yolladığı ilk verilerin uydudan NASA üssüne geliş süresi 4 saat 26 dakika sürmüş. Bu elektromanyetik sinyallerin gidiş sürati ise ışık hızı olduğunu düşünürsek.. (DÜŞÜNEMEDİ) Gerçekten inanılmaz bir uzaklık. 

Sonuç olarak 14 Temmuz geldiğinde NASA bize kesin açıklamayı görüntüleriyle beraber yapacak ve biz de bu hayati sorumuzun cevabına kavuşacağız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0