• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Mars İçin Hazırladığı Roket Kritik Testi Geçti!!

NASA'nın Mars İçin Hazırladığı Roket Kritik Testi Geçti!!

1
0
0
0
0
NASA'nın Mars görevlerinde kullanmayı planadığı roket, tasarım testinden geçti ve artık yeni bir tasarıma sahip.
NASA'nın bugüne kadar başarmayı planladığı en büyük görev, şüphesiz ki büyük Mars görevi. NASA'nın Mars'a bugüne kadar birçok araç gönderdiğini ve Kızıl Gezegen'de çalışmalar yaptığını biliyoruz. Gezegenin neredeyse tamamını araştırmış olan NASA, Mars'ta bulunan bütün hava ve yer küre olaylarını incelemeye devam ediyor. 2030 senesinden önce Mars'a ilk insanlı yolculuğu gerçekleştirmeyi planlayan ünlü uzay araştırma kuruluşu, bu hedefine bir adım daha yaklaştı.

Bildiğiniz gibi uzay görevlerini planlanırken görevin gerçekleştirilmesi için gerekli görülen şeyler düşünülür ve bunun için ekipman, personel ve diğer şeyler hazır edilir. Uzay görevlerinin farklı çeşitleri var, fakat bu görevlerin %99'unda en önemli nokta uzayda cihazların veya makinelerin taşımasını gerçekleştirecek olan roketlerin üretimidir. Bu roketler son derece hassas bir dengeye sahip olduklarından dolayı üretimlerinde oluşabilecek bir hata veya bir eksik, bütün görevin felaketle sonuçlanmasına neden olabilir.


(Tasarım değişikliğinden önceki SLS Block 1)


(Tasarım değişikliğinden sonraki SLS Block 1)

Görevden seneler önce üretimleri tamamlanan roketler, görevin başlama tarihine göre tekrar tekrar farklı testlerden geçiriliyorlar. Bunların arasında roketin dengesi, kalkış açısı, roket parçalarının düzgün çalışması, yer çekimi dayanıklılığı, atmosfer dayanıklılığı ve aerodinamik yapı gibi özellikler var. Bu testleri Mars görevinde kullanacağı roket üzerinde gerçekleştiren NASA, sevindirici bir haber verdi.

Roketin birçok özelliğini etkileyen ve kalkışta roketin bütünlüğünün korunması için son derece önemli olan tasarım testinin geçtiği belirtilen Block I adındaki roket, Mars görevi için hazır. Bu testin yanı sıra tasarımına birkaç yeni ekleme yapılan özel roketin görünümü de değişti. Block I'ın şimdiki hedefi, 2017 senesinde gerçekleştirilecek olan testi geçmek.

Kaynak: TheVerge 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0