• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA'nın Yeni Aracı Göktaşlarına Kendini Bağlayarak Hareket Edecek!

NASA'nın Yeni Aracı Göktaşlarına Kendini Bağlayarak Hareket Edecek!

0
0
0
0
0
NASA, daha hızlı ve uzağa hareket edebilmesi için kendisini göktaşına bağlayacak olan bir uzay aracı yapmayı planlıyor.
Uzay araçları, uzayın sahip olduğu büyüklüğün sadece bir kısmını araştırabiliyor ve görüntülebiliyor. Sahip olduğumuz teknoloji ile bu alanların sınırları büyüse de büyüme hızı hala uzayın boyutuna göre çok yavaş kalıyor.

NASA uzay araçlarının bu mesafelere gidememesinin başlıca nedeni olarak yakıt sorununu gösteriyor. Araçlar şu an en verimli yakıtı, en kısa yoldan kullansalar da varabilecekleri uzaklıklar çok kısıtlı. Bu sorunu çözmek için bilim adamları, roketler yerine başka cisimlerin itiş güçlerinden faydalanma yolunu denemeye karar verdiler.Yapılması planlanan uzay aracı, belirli bir mesafeye kadar kendi roketiyle yol alacak. Bu mesafeden sonra, rotası üzerinde bulunan göktaşı tam aracın yakınından geçerken araç bu göktaşına bir zıpkın atacak. Zıpkının göktaşına doğru şekilde girmesiyle birlikte uzay aracı göktaşıyla birlikte hareket edebilir hale gelecek. 

Bu yöntemle hem daha hızlı hem de daha uzağa gidebilecek olan uzay araçlarının rotası, bilim adamlarının hesaplamalarında bulunan göktaşlarıyla aynı olacak. Bu planın en zor kısmı, zıpkının ilk atış anında aracı taşıyabilecek kadar derine gidebilmesi. Eğer zıpkın derine gidebilirse ve uzay aracının bağlantısı ilk hızlanmanın etkisini kaldırabilirse yolu boyunca göktaşından ayrılma şansı yok denecek kadar az.

Bu araçların yapımı şu an söz konusu değil, sadece planlanma aşamasında. Yapılacak araçların ana görevinin uzayın daha geniş kısımlarına ulaşmak ve böylece fotoğraflamaları daha ne olarak yapabilmek olduğu bildirildi. Araç, NASA tarafından resmi olarak adlandırılmamış olmasına rağmen ona verilen isim şimdilik "Comet Hitchhiker" yani "göktaşı otostopçusu" diyebiliriz.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0