• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Onlara Gönderilen Resimleri Bir Asteroide Bırakacak!

NASA, Onlara Gönderilen Resimleri Bir Asteroide Bırakacak!

0
0
0
0
0
NASA'nın birkaç sene sonra gerçekleştirmeyi planladığı bir görev, uzay araştırma kuruluşuna gönderilen çizimlerin astroide bırakılmasını da içeriyor.
Uzay araştırmalarında öncü olan ve bu konuya ilgisi olan kişilerle sürekli olarak etkileşim içerisinde olan NASA, çocukların dikkatini çekebilecek bir etkinlik düzenleyeceğini açıkladı. Uzay araştırma kuruluşu, "OSIRIS-REx" isimli uzay aracının çıkacağı görevden önce kendilerine gönderilen çizimlerden bazılarını OSIRIS-REx'in güzergahında bulunan asteroide götürme kararı aldı.

2023 senesinde görevini tamamlaması beklenen OSIRIS-REx'in görev güzergahında bulunan asteroidin ismi "Bennu." 1999 senesinde keşfedilen ve yaklaşık 500 metre uzunluğa sahip olan asteroid, Dünya'ya çarpma riski bulunan asteroidler arasında bulunuyor. Bennu'nun gezegenimize olan en yakın uzaklığı 482.000 km ancak bu uzaklık, asteroidin Dünya'dan sonsuza kadar uzak kalacağı anlamına gelmiyor. Astronomların Dünya'ya çarpabilecek olan nesneleri bir anlamda puanlandırdığı  "Palermo Technical Impact Hazard Scale" çizelgesinde en yüksek 3. puana sahip olan Bennu, 130.000 sene içerisinde Dünya'ya çarpacak.NASA tarafından açıklanana göre Bennu'ya bu senenin sonlarında gönderilecek olan OSIRIS-REx, 2018 senesinde asteroide varmayı başaracak. Varış noktasına ulaşmasından sonra asteroidden örnek alacak ve yanına aldığı çizimleri asteroide bırakacak olan OSIRIS-REx, 2023 senesinde Dünya'ya yeniden dönecek. Bu görevi önemli kılan bir diğer etken de OSIRIS-REx'in asteroid örneğini Dünya'ya getirecek olan ilk araç olması.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0