• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA Plüton'da Bulunan Garip "Yılan Derisi" Şekillerinin Fotoğraflarını Yayınladı!

NASA Plüton'da Bulunan Garip "Yılan Derisi" Şekillerinin Fotoğraflarını Yayınladı!

0
0
0
0
0
NASA tarafından Plüton'un yeni fotoğrafları yayınlandı. Fotoğraflarda yılan derisini ardıran garip şekiller ilk defa net şekilde görülebiliyor.
New Horizons aracının uzun süren görevini tamamlamasından sonra yeni bulgular gelmeye devam ediyor. New Horizons'ın görev çizgisinde bulunan Plüton, uzay aracının ilk gün gönderdiği fotoğraflarının arasında gezegenin kalp şeklini andıran yüzey şekillerinin bulunmasıyla birlikte oldukça popüler bir hale gelmişti. İlk fotoğrafların gelmesiyle birlikte NASA'nın açıkladığına göre gezegenin bütün fotoğraflarının ve aracın bütün verilerinin Dünya'ya ulaşımı yaklaşık 6 ay sürecek. Bu süre içerisinde gezegenin yeni fotoğrafları gelmeye devam ediyor.

Bir süre önce gelen fotoğraflarda gezegenin yüzeyinde bulunan garip şekiller farkedilmişti. Bu şekillerin dev buz kütleleri, meteorlar ve diğer etkenler tarafından şekillendirildiği anlaşılmıştı fakat hepsi araştırılamadığı için bunlardan bazılarının nasıl oluştuğu sorusu cevapsız kalmıştı. Bu şekillerden birisi, görünüşünden dolayı "yılan derisi"ne benzetilen dağlar. Bu dağlar ya da yapılar, yılan derisinde bulunan düzenli çizgilere sahip oldukları için bu ismi almışlar.
(Yılan derisi olarak adlandırılan yapının iki farklı görünümü. Renkli fotoğraf New Horizons tarafından yeni gönderildi)

Gezegenin atmosferik faliyetleri çok az olduğu için bu tarz bir oluşumun tektonik güçlerle oluşturulduğuna inanılıyor. Fakat yılan derisi şeklindeki bir yapının oluşumunun tektonik kuvvetler tarafından yapılabilmesi oldukça düşük olasılığı bulunan bir durum. NASA'da görevli olan yerbilimci William McKinnon'un dediğine göre bu yapı gezegenin tektonik güçleri tarafından oluşturulamayacak kadar düzenli ve yapının daha yakından incelenmesi gerekiyor.


(Gezegenin yüzeyinde bulunan ve buz kütlelerinin oluşturduğu düşünülen bir yapı)

Yılan derisi şeklinin yanı sıra şu ana kadar New Horizons'tan gelen en net fotoğraflar bunlar fakat 6 aylık sürecin daha başlarında olduğumuzu söyleyebiliriz. Yani daha birçok fotoğraf ve veri alımı gerçekleşecektir.

Kaynak: İO9 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0