• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Pluton’dan Sonraki Hedefine 1.6 Milyar Kilometre Uzaklıkta

NASA, Pluton’dan Sonraki Hedefine 1.6 Milyar Kilometre Uzaklıkta

1
0
0
0
0
NASA, Pluton’dan Sonraki Hedefine 1.6 Milyar Kilometre Uzaklıkta
Elbette bir insan için 1.6 milyar kilometre mesafe, hayal etmesi bile uzun süren bir uzaklık; ancak hızı saatte 58 bin kilometre olan New Horizons için “geldik mi?” sorusu çok yakın.
New Horizons ekibi, Pluto’dan gelen en net fotoğrafları aldığımız “Pluto Flyby” vakasının ardından - ki NASA tarihi için Vaka-ı Hayriye diyebileceğimiz bir olaydır - elbette uzay aracını orada bırakıp görevi sonlandırmayacak ve Güneş Sistemi’nin dışına doğru yaptıkları yolculuğu sürdürecekti ve nitekim de planlandığı şekilde New Horizons, Kuiper Kuşağı’na doğru ilerlemeye devam ediyor.

Güneş Sistemi’nin en dışında bulunan bir asteroid kuşağı olan Kuiper Belt (Kuiper Kuşağı) içinde yer alan cüce gezegenlerden (bence iri gök taşı) biri olan 2014 MU69, bir öncü gibi sistemimizi gözlemleyen New Horizons’ın Pluton’un ardında kalan ilk hedefi olacak.

Bu gök cisminin çapı 2 bin 370 kilometre ve az önce de dediğim gibi cüce gezegenden ziyade iri bir asteroid olarak da sınıflandırabilir.

NASA’nın Bilim kolunda görevli yetkililerden biri olan Astronot John Grunsfeld, Kuiper Kuşağı görevi için, bilimsel gelişmeler ışığında, bir önceki görev olan Pluton’dan çok daha az maliyetli olduğunu söylüyor.

Kuiper Belt, Güneş Sistemi’nin en dışında yer alan ve en çarpıcı bireylerinden biri Pluton olan bir asteroid kuşağı. Pluton’un da içinde bulunduğu bu kuşak, pek çok buz küresine ev sahipliği yapıyor ve irili ufaklı pek çok asteroid dışında gezegenliği tartışılan diğer cüce gezegen ya da gök cisimlerinin de içinde barındığı bir yığın olarak karşımıza çıkıyor.

Pluton ile arasında 1.6 milyar kilometre olan 2014 MU69 da işte Kuiper Kuşağı’nın bu sakinlerinden biri ve 2019 yılında New Horizons bu cismi de yakından görmemizi sağlayacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0