• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA Şimdiye Kadarki En Güçlü Roket Motorlarından Birini Test Etti

NASA Şimdiye Kadarki En Güçlü Roket Motorlarından Birini Test Etti

3
2
0
0
0
Eğer Mars’a gideceksek sadece daha büyük roketlere değil, daha güçlü; çok daha güçlü ve daha verimli roket motorlarına ihtiyacımız var.
Orion modülünü fırlatması planlanan RS-25 motoru insanoğlunun Mars’a olan yolculuğunu kaldırabilir ve Güneş Sistemi’ni fiziksel olarak keşfetmemiz konusunda ‘60’larda Ay’a ayak basmamızı sağlayan teknoloji gibi “insanlık için büyük bir sıçrama” yaratabilir.

13 Ağustos günü geliştirme testi amacıyla ateşlenen bu motor, Mississippi’de bulunan Stennis Space Center’da toplamda 7 kez yapılacak denemenin altıncısını tamamladı ve 4 adet RS-25 motoruna bağlı 2 adet katı yakıtlı besleme roketi ile 70 tonluk roketi uzaya göndermeye hazır olduğunu gösterdi.

RS-25 ile ilgili açıklamada bulunan Propulsiyon Mühendisi Kathryn Crowe, “şu an geliştirilmiş en karmaşık roket motoru yapısına RS-25 sahip; çünkü bu roket motorlarının Ferrari’si açıklamasını yaptı”
Roket tasarımına baktığınızda onu iyileştirmenin bir kaç farklı metodu vardır. Bunlardan biri itiş gücünü artırmak diğeri itiş gücü ve ağırlık dengesini optimize etmek ve son olarak da yakıt tüketimi verimliliğini artırmaktır. Bu motor ile her üçünü de maksumum etkide geliştirdik.” diyen Crowe’a SLS Stratejik İletişim Ekibi’nden Martin Burkey, “şimdiye kadar sahip olduğumuz her şeyi yerle bir edebilir” şeklinde konuştu.

“RS-25 modern bir yarış arabası motorunu ya da jet motorunu bir oyuncak gibi bırakıyor” şeklinde yazan Burkey, “-240 santigrat dereceden 3 bin 350 santigrat dereceye kadar dayanabilen bir yapıda olması gerekiyor çünkü yakıtın motora giriş ısısı eksi 240 derece civarındayken motora girip egzozdan çıkan sıcaklık 3350 santigrat derece civarına yükselir. Ayrıca daha fazla enerji üretebilmek için daha fazla yakıt emmek zorunda ki 4 adet SLS motoru bir yüzme havuzu kadar yakıtı 1 dakikada tüketebilir.” (havuz probleminden roket fiziğine, işte ilkokulda ne işimize yarayacak diye sorduklarınız)
RS-25 motoru 12 milyon beygir gücü ve 232 bin ton itiş gücü sağlayabiliyor. Her biri yarım kilogram başına 100 beygirgücü üreten 4 adet türbinli pompa ile 37 bin devirde dönen bir ana şafttan oluşuyor. (95 kilometre hızla giden bir araç ortalama 3000 devir ile döner)

RS-25, bir F15 jet motoru ile aynı boy ve ağırlıkta, ancak 8 kat daha fazla güç üretiyor.

Bu kadar yüksek hızlarda en ufak aksaklıklar ya da hatalar bile çok  büyük problemlere yol açabilir. Bu nedenle roket motorları yerden ayrılması planlanmadan hatta düşünülmeden dahi önce kontrollü ortamlarda yoğun şekilde test edilir.Bu test 9 dakika kadar sürdü ve NASA mühendisleri performans verileri hakkında bilgi topladı. Bir sonraki testte RS-25 motorlarının dördü de eş zamanlı olarak ateşlenecek ve taşıyacağı modül olan Orion roketinin fırlatılışı simule edilecek. (Gidelim artık Mars’a burası hiç esmiyor)
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0