• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Tarihin İlk Şişirilebilir Odacığının Montajını Canlı Olarak Yayınlayacak!

NASA, Tarihin İlk Şişirilebilir Odacığının Montajını Canlı Olarak Yayınlayacak!

0
0
0
0
0
Uluslararası Uzay İstasyonu'na eklenecek olan şişirilebilir odacık, NASA'nın yapacağı canlı yayın sayesinde izlenebilecek.
Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na Falcon 9 adlı roketini gönderdiğini ve istasyona malzeme takviyesinde bulunduğunu bildirmiştik. Bu senkiyatla Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştırılan malzemeler arasında, şimdiye kadar üretilmiş ilk şişirilebilir odacık da yer alıyordu. Bigelow Aerospace isimli firma tarafından üretilen bu şişirilebilir odacık, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun alanını arttırmak için kullanılacak ve bu odacığın, Cumartesi günü şişirilerek istasyona eklenmesi planlanıyor.

Gelecek uzay araştırmaları için çok büyük bir öneme sahip olan bu işlem, NASA'nın internet sitesi üzerinden yayınlanacak. NASA tarafından paylaşılan bu bilgiye göre yayın, Cumartesi günü saat 5:30'da başlayacak (Türkiye saati ile 12:30'da) ve isteyen herkes yayını izleyebilecek.Şu an kullanıma hazır olan tek odacık, Cumartesi günü şişirilmesi ve monte edilmesi planlanan odacık. Üretmiş olduğu bu odacıktan oldukça memnun kalan Bigelow Aerospace, odacığının Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesinin ardından bir açıklamada bulunmuştu ve bu odacıktan tam 6 kat daha büyük olan, bir "şişirebilir istasyon" üzerinde çalıştıklarını bildirmişti. Bu şişirilebilir istasyonun da üretiminden sonra Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilmesi planlanıyor ancak öncelikle NASA'dan izin alınması ve bazı testlerin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bigelow Aerospace yetkilileri, NASA'dan izin alamazlarsa kendi istasyonlarını oluşturabileceklerini ve şişirilebilir istasyonları birbirlerine bağlayarak dev bir istasyon oluşturabileceklerini de eklediler.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0