• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA’dan Türkiye’nin Canını Sıkacak Açıklama: Son 900 Yılın En Kötü Kuraklığını Yaşıyorsunuz

NASA’dan Türkiye’nin Canını Sıkacak Açıklama: Son 900 Yılın En Kötü Kuraklığını Yaşıyorsunuz

0
0
0
0
0
NASA, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu İsrail, Ürdün, KIbrıs ve Suriye’yi kapsayan Doğu Akdeniz bölgesindeki ülkelerin, son 900 yılın en kurak devrini yaşadığını açıkladı.
Başında iklim bilimci Ben Cook’un bulunduğu NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü, iklim koşullarını araştırdıkları Doğu Akdeniz’deki suyun azalışını anlamak amacıyla bu bölgenin geçmişteki kuraklık yapısını gösteren modeller oluşturdu. Elde edilen veriler, Akdeniz’deki kuraklığın oluşumunda doğal etkilerle birlikte insan kaynaklı küresel ısınma arasındaki farklılıkları net bir şekilde ortaya çıkardı. 

Öncelikle geçmiş dönemlerde Akdeniz’deki kuraklıkların ne sıklıkta ve şiddette geçtiğini anlamak için ağaç-halka analiz tekniğiyle Eski Dünya Kuraklık Atlası kullanıldı. Bu sayede Türkiye ile birlikte Fransa’nın güneyi, Lübnan, Ürdün, Yunanistan ve İtalya’yı kapsayan coğrafyanın 1000 yıllık kuraklık izlerine ulaşıldı. Ayrıca 1100 ve 2012 yılları arasındaki tarihsel dökümanlar incelenerek kuraklık dönemleri ortaya çıkarıldı.

Ben Cook, Türkiye’nin de yer aldığı Doğu Akdeniz’de 1998 ila 2012 yılları arasında görülen kuraklığın, son 500 yılın ‘en kuru’ döneminden %50 daha şiddetli bir kuraklık yaşadığını belirtti. Son 900 yıla oranla %10-20 arasında daha kötü olan kuraklığın etkisi hala devam ediyor.Bu konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan iklim bilimci Ben Cook, “İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin önemi ve büyüklüğü, doğal iklim değişkenliğinin boyutlarını anlamamız gerektiğini gösterdi. Asırlar süren doğal değişkenliğin dışında kalan son olaylara ve anormalliklere bakarsak, bunlara insan kaynaklı iklim değişikliğinin sebep olduğunu görebiliriz” dedi.Araştırma yapan ekipte bulunan Yochanan Kushnir ise “Akdeniz, gelecekte insan kaynaklı iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgelerden biri. Bu araştırma gösterdi ki, son şiddetli kuraklık, geçmiş asırlardaki doğal kuraklıklardan farklılık gösteriyor. Doğu Akdeniz, küresel ısınmayı hâlihazırda yaşıyor. Elde edilen veriler, gelecek yüzyıldaki kuraklık risklerini gösteren bilgisayar modelleri için önem taşıyor” şeklinde konuştu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0