• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Uluslasarası Uzay İstasyonu'nu Güneş'in Önünde Görüntüledi!

NASA, Uluslasarası Uzay İstasyonu'nu Güneş'in Önünde Görüntüledi!

0
0
0
0
0
NASA devasa yapıyı Güneş'in önünde yaptığı yolculuk boyunca fotoğrafladı.
Uluslararası Uzay İstasyonu, 20 Kasım 1998'de Dünya yörüngesine fırlatılmasıyla birlikte görevine başladı. 110 metre genişliğe, 73 metre yüksekliğe ve 400 ton ağırlığa sahip olan bu devasa yapı, 1998 senesinden beri devam eden bakım ve geliştirme çalışmalarına harcanın paralarla birlikte şu an dünyanın en pahalı yapısı olarak anılıyor.

5 farklı uzay ajansının (Rusya, Amerika, Japonya, Avrupa ve Kanada) ortak çalışmalarıyla inşa edilmiş olan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), fırlatıldığı tarihten bu yana Dünya yörüngesinde ve ortalama olarak 27.750 km/saat hızla hareket ediyor.
 


Birçok farklı amaçtaki göreve hizmet eden ISS, yörüngede yaptığı sıradan bir dönüş sırasında NASA tarafından görüntülendi. Aynı bölgeden yapılan çekim sırasında saniyede 8 kilometre hızla hareket eden Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan, birkaç tane bulunuyor gibi görünüyor. Bu hızıyla ISS, yaklaşık 1,5 saat içerisinde Ekvator'u, yani Dünya'nın en uzun mesafesini dolaşabiliyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu, 2024 yılında gerçekleştireceği son görevine kadar Dünya yörüngesinde, bilim adına keşiflerde bulunmak amacıyla dönmeye devam edecek.

Kaynak: NASA 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0