• Anasayfa
  • Uzay
  • ​NASA Venüs’te Uçan Bir Şehir Kuracak

​NASA Venüs’te Uçan Bir Şehir Kuracak

1
0
0
0
0
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Venüs'te bir bulut şehri kurmak için çalışmalara başladı.
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) bütçesinin oldukça büyük bir kısmını Dünya'nın dışındaki gezegenleri incelemek için harcıyor. NASA yaptığı son araştırmalarda, Curiosity aracından gelen verileri inceledi ve Mars'ta hayat olabileceğine yönelik ipuçlarına rastladı. Bunun üzerine NASA yetkilileri hayal gibi gözüken bir projeyi gerçekleştirme kararı aldı.

Cloud City ismi verilen projeyle NASA, Venüs'e uçan bir şehir kurmayı planlıyor. Böylece ilk önce Mars'tan daha yakın bir gezegen olan Venüs'te incelemeler yapılacak. Yapılan açıklamaya göre Venüs yüzeyinde yaşanan volkanik olaylar, zehirli gazlar ve yüksek basınç biliminsanları için oldukça faydalı bir araştırma imkanı sunacak. Ayrıca, şimşeklerin eşlik ettiği sülfürik asit yağmuru ve 500 dereceye varan sıcaklık, Venüs'e gidecek biliminsanları için oldukça farklı bir deneyim içerecek.

 

NASA’nın Venüs’ü tercih etmesindeki başlıca sebeplerden biri ise, Dünya’yla benzer yapısı. Venüs’te yüzeyden 50 kilometre yüksekliğe çıkıldığında Dünya’nın belli bölgelerine oldukça benzer özellikler bulunuyor. Bu noktada atmosfer basıncı Dünya ile oldukça yakın seviyede, sıcaklık yaklaşık 75 santigrat derece ve yer çekimi de yaklaşık olarak Dünya ile aynı durumda. Ayrıca yine Venüs’ün bu bölgesinde atmosfer, Güneş’ten gelen radyasyonu oldukça iyi emebiliyor.

NASA tarafından tasarlanan HAVOC isimli uzay aracı, tüm bu tehlikelere dayanıklı şekilde tasarlanacak. Projenin gerçekleştirilebilmesi için ilk önce Venüs’e insansız bir hava aracı gönderilecek. 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0