• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA Yeni Bir Dünya'nın Tanıtımını Yapacak

NASA Yeni Bir Dünya'nın Tanıtımını Yapacak

1
0
0
0
0
NASA Yeni Bir Dünya'nın Tanıtımını Yapacak
Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, çok yakın bir zaman içinde Dünya ile benzer boyutlarda ve hemen hemen aynı kayaç ve atmosfer yapısına sahip yeni bir gezegenin valığını açıklayabilir.
Gezegen avcısı olarak çalışan ve uzak galaksilerde Dünya benzeri gezegenler arayan Kepler Uzay Teleskobu bu alandaki ilk bulgusunu 1995 yılında gerçekleştirmiş ve 21 yıl öncesine kadar sadece bilim-kurgunun bir parçası olan Dünya benzeri gezegenler kavramını hayatımıza sokmuştu.

Yarın yapılacak basın toplantısında Kepler yetkililerinin yeni keşfettikleri başka bir gezegenden daha söz edecek olduğu basına sızdırılan bilgiler arasında yer alırken yapılan açıklamada “bugün ve ilk gezegeni buluşumuzdan binlerce farklı keşif sonrasında, astronomlar insanların binlerce yıldır hayalini kurduğu bir şeyi açıklamanın eşiğinde - Başka bir Dünya -“ ifadesi kullanıldı.
 

Bugün astronomlar bir yıldızın etrafında, yörüngesinde dönen 1000 kadar Dünya boyutunda gezegenin varlığından haberdar ve Samanyolu’nda 4000’den fazla potansiyel gezegen olduğu düşünülüyor.

Ayrıca araştırmacılar galaksimizde, yaşanabilir bölgesinde (bildiğimiz anlamda yaşamın oluşabilmesi için gezegenlerin yıldıza olan ideal mesafe aralığının olduğu bölge) bir iki gezegen olan milyarlarca yıldız olabileceğini düşünüyorlar ki bu gezegenlerden sonuncusu olan Kepler-186f, bir yıldızın yörüngesinde dönen ve onaylanmış ilk Dünya boyutundaki gezegendi.Kepler’in yeni keşiflerinin açıklanacağı ve NASA’nın telekonferans yolu ile gerçekleştireceği ve NASA’nın bilim görevleri yöneticilerinden John Grunsfeld, Kepler veri analizi uzmanı Jon Jenkins, SETI Enstitüsü’nde Kepler araştırmacısı olan Jeff Coughlin ve Cambrisge Üniversitesi’nde astrofizik profesörü olan Didier Queloz’un katılacağı basın toplantısı 23 Temmuz günü (bugün) Pasifik saati ile 9:00’da başlayacak. (Avrupa’da saat 6 falan olacak o sırada akşam akşam izleriz)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0