• Anasayfa
  • Uzay
  • Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: NASA da Kimmiş? Biz Onlardan Daha İlerideyiz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: NASA da Kimmiş? Biz Onlardan Daha İlerideyiz

2
0
0
0
0
Türkiye ve Doğu Akdeniz ülkelerindeki kuraklıkla ilgili bilgiler paylaşan NASA’ya ağır giydiren Bakan Eroğlu, ‘NASA da kim? Biz onlardan daha iyiyiz’ dedi.
NASA, geçtiğimiz günlerde içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu Doğu Akdeniz ülkelerinin son 900 yılın en kurak zamanlarını yaşadığını belirtmişti. TBMM’de gazetecilerle sohbet ettiği sırada bir gazetecinin bu durumla ilgili sorduğu soruya cevap veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, NASA’nın çalışmalarının yetersiz olduğunu belirterek şunları söyledi:

NASA’nın meteorolojik hava tahminleri, bizim gerimizde, geçen yıl yaptıkları tahminleri tutmadı mesela. Bizim teknolojimiz onlardan ileri. NASA da kim oluyor? Onlar global ve kuşbakışı bakıyor iklim verilerine. Biz noktasal ve bölgesel tahminler yapıyoruz. Sadece Türkiye’ye değil, çevre ülkelere de bu hizmeti veriyoruz. Denizlerde kurduğumuz istasyonlarla bölgemizdeki en etkin tahminleri yapıyoruz. Onların uyduları varsa, bizim de Göktürk’ümüz var.Ülkemizdeki meteorolojik faaliyetlerin 1450 sistemle takip edildiğini belirten Eroğlu, bunların 1237 tanesini otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun, 78 tanesini deniz otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun, 10 tanesini yüksek atmosfer gözlem sisteminin, 35 tanesini yıldırım tespit ve takip sisteminin, 16 tanesini meteoroloji radarının ve 2 tanesini deniz radarının oluşturduğunu açıkladı.

Bakan’ın bu açıklamasını yaptığında ise NASA günün ftoğrafı olarak Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği, Samanyolu Galaksisi’nin tam merkezini gösteren aşağıdaki fotoğrafı paylaştı.Bakan'ın yaptığı açıklamaya Twitter kullanıcılarından gelen birkaç yorum.
 
 

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0