• Anasayfa
  • Uzay
  • Pac-Man Uydusu Uzay Çöplerini Temizleyecek

Pac-Man Uydusu Uzay Çöplerini Temizleyecek

1
0
0
0
0
Pac-Man Uydusu Uzay Çöplerini Temizleyecek
İsviçreli bilim adamlarının durumu malum. Adamlar CERN falan derken aldılar başlarını gittiler. Ama “Dünya işleri” çok yetmemiş olsa gerek ki; yerkürenin temizliğinden bakımından sonra şimdi de yörüngeyi yıllardır biriken uzay çöplerinden arındıracak.
Uzay çalışmalarına kısa bir süre önce başlayan EPFL Uzay Mühendisliği Merkezi, ikinci operasyonları için kolları sıvadı. üstelik bu seferki projeleri tüm İsviçreli bilim adamlarının tarzına uygun şekilde insanlığın hayrına geliştirilmiş bir proje. (adamlar ilk uydularını toplamadan ikinciyi atmıyor)

Yörüngede dolanan başıboş uydular ya da arızalı parça olarak orada bırakılmış olan roket bileşenleri veya eski uzay yürüyüşü görevlerinden arta kalan artıklar, saatte 24 bin kilometre hızla hareket ediyor ve hem şu an aktif olan uyduları, hem de yörüngede bir görevde olan astronotları tehlikeye atabiliyor. Üstelik şu anda bu parçalardan çok fazla sayıda var ve her seferinde yeni bir uydu fırlatmak daha riskli hale geliyor. (yörüngeyi çöplüğe çevirdik, nereye el atsak çürütüyoruz)

CleanSpace One isimli İsviçre merkezli uydunun görevi işet bu uzay çöpünü temizlemek olacak ve bu işi de adeta Atari’nin efsane ismi Pac-Man gibi önünde bulundurduğu ağın içine hapsederek yapacak.
 

Daha önce fırlattıkları SwissCubes isimli minik uyduları yakalayıp yörüngeden indirmeyi amaçlayan projede esas zorluk minik bir uydu olan SwissCubes isimli küplerin yerini tespit edip bir çarpışma olmadan hapsedebilmek.

Bu amaç için yüksek çözünürlüklü bir kamerası ve görüntü işleme sistemine sahip olan araç SwissCube’ten yansıyan ışını tespit ederek yaklaştığında ağını açacak ve daha kötü bir senaryoya sebep olabilecek bir çarpışma yaşanmadan minik uyduyu yakalamayı başaracak.

Şu an için prototipi geliştirilmiş ve geliştirilmesi süren CleanSpace One isimli araç 2018’de fırlatılacak ve yörüngede yakaladığı minik atıkları geri dönüş yolunda atmosferde yakmaya başlayacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0