• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, Tüm Dünyanın Beklediği Plüton'un En Yakın Görüntüsünü Paylaştı

NASA, Tüm Dünyanın Beklediği Plüton'un En Yakın Görüntüsünü Paylaştı

0
0
0
0
0
Bir zamanlar “cüce” diyerek Güneş Sistemi’nin dışında tutmaya çalıştığımı Pluton’a dair şimdiye dek alınmış en yakın görüntüleri almak üzere olan New Horizons adlı uzay aracı 2006 yılında başladığı yolculuğunda en önemli saatlere girdi.
Pluton ve ayları üzerinde yapılacak çalışmalar için 2006 yılında Dünya’dan ayrılan New Horizons, saatte 57936 kilometre hızla Pluton’un ufkuna yaklaşırken NASA çalışanları geçen her dakikayı kutlama biçiminde yaşıyor ve 9 yıllık görevin bu noktaya gelmiş olmasının sevincini hissediyorlar. (paylaştıkları fotoğraflardan belli.)

Gezegene yaklaştıkça New Horizons’ın gönderdiği resimler çok daha netlik kazanırken şimdiye kadarki en yakın mesafe olan 12552 kilometre uzaklıktan alınan fotoğraflar bilim adamlarına “cüce” gezegen hakkında çok daha fazla bilgi verecek.


Adeta Pluton’a teğet geçen aracın bu en yakından aldığı görüntüler uydunun gezegenin yanından geçişinden 15 saat sonra Dünya’da olacak; ancak kıyaslamak gerektiğinde daha önce alınan en net görüntülerin Hubble Uzay Teleskop’u ile çekildiği düşünüldüğünde bu fotoğraflar araştırmacılar ve bilim adamları için pahabiçilemez nitelikte oalcak.


Önceki fotoğraflarda Pluton’un ne kadar geniş olduğu bile kestirilemezken gezegen statüsünden düşürülen ve cüce gezegen olarak anılmaya başlayan Pluton, New Horizons’ın uzun mesafe tarayıcıları sayesinde düşünüldüğünden daha büyük olduğunu göstermiş ve 2370 kilometre çapı ile yeniden gezegen statüsüne alınmıştı. O kadar mesafeden bile bu gök cismi hakkındaki bildiklerimizi değiştiren New Horizons’ın şimdiye dek alınmış en yakın Pluton fotoğraflarını gönderecek olması tüm meraklıları, Pluton fanlarını ve elbette uzmanları heyecanlandırıyor.

NASA'nın kendi kanalı aracılığı ile yaptığı yayını aşağıdan takip edebilirsiniz.
 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0