• Anasayfa
  • Uzay
  • Pluton İnanılmaz Derecede Dünya’ya Benziyor

Pluton İnanılmaz Derecede Dünya’ya Benziyor

1
0
0
0
0
New Horizons uzay aracı, Pluton’u teğet geçip en yakın noktasından fotoğraflarını çektikten sonra yoluna devam etti; ancak sempatik gezegen Pluton’a ait verileri ve fotoğrafları göndermeye devam ediyor.
Cüce gezegene en yakın olduğu an olan 14 Haziran geçişinden 15 dakika sonra çekilmiş olan fotoğraflar 13 Eylül’de NASA merkezine ulaştı ve üzerinde çalışan bilim adamlarını adeta hayrete düşürdü.

Gezegenden 18 bin kilometre uzaklıktan çekilen fotoğraflar, Pluton’un yüzey şekilleri, dağlarının buzlu zirveleri ve nirojen nehirleri ile ufuktaki güneşin belirgin hale getirdiği atmosferi gezegenin Dünya’ya aslında ne kadar benzediğini düşündürüyor.

New Horizons’ın baş araştırmacısı olan Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Alan Stern, “Bu resimler size gerçekten Pluton’dasınız ve yüzey şekillerine dair araştırma yapıyormuşsunuz hissi yaşatıyor; ancak bu resimler aynı zamanda bilim için paha biçilemez birer kaynak. İlk kez Pluton’un atmosferini, yüzey şekillerini, dağlarını ve buzullarını, ovalarını bu kadar yakından ve net görebiliyoruz.” diyor.

New Horizons uzay aracının geniş açılı Ralph Multisplektral Görünebilir Obje kamerası ile çekilen bu fotoğraflar, gezegenin yaklaşık 100 kilometre kadar yükselen bir düzine azot atmosfer katmanını gösteriyor. (görünebilir obje kamerası insan gözünün görebildiği nesneleri fotoğraflamak için kullanılır, x ışınlarını ya da göremediğimiz ışık spektrumlarını falan fotoğraflamaz)
Ayrıca yüzeye yakın bir bölgede dağlar tarafından gölgelenen ve güneş sayesinde görülebilir olan sis benzeri bir katman var ki; bilim adamları bu katmandan yola çıkarak Pluton’un havasının,tıpkı Dünya’da olduğu gibi değişebilir olduğunu söylüyor.

Bu sis ayrıca Dünya’daki su döngüsü gibi buharlaşma, yoğunlaşma ve yağış şeklinde bir döngüye de sahip olabilir; ancak bu döngüde yer alan madde su değil, azot.

Resimlerde ayrıca gayri resmi olarak Sputnik Planum Ovası adı verilen düzlüğün doğusunda parçalar halinde nitrojen buzulları görülüyor ki; bu buzullar için de daha önce ovada bulundukları ve buharlaşma ve yeniden yağış yolu ile şu anki yerlerine taşındıkları söyleniyor. Ayrıca buzulların da tıpkı Grönland ve Antarktika’da olduğu gibi yer değiştirdiği ve şu anki bölgelerinden Sputnik Planum Ovası’na kaydığı gözlemlenebiliyor.
New Horizons görevinin jeoloji, jeofizik ve imge ekibinin bir üyesi olan Virginia Üniversitesi’nden Alan Howard, “dış güneş sistemi dediğimiz bölgede yer alan Pluton’da dondurucu koşullardan dolayı bu şekilde bir buzul döngüsü bulmayı beklemiyorduk.” diyerek şaşırdıklarını dile getiriyor.

Düşük güneş ışığı ile tetiklenen bu döngü, direkt olarak Dünya’daki su döngüsü ile aynı temellere sahip ki bizde de okyanuslardan buharlaşan su, daha sonra buzulların hareketi sayesinde kar olarak geri dönüyor.

Stern bu açıklamasından sonra Pluton’un kimsenin beklemediği bir şekilde Dünya’ya benzediğini söylüyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0