• Anasayfa
  • Uzay
  • Plüton'un En Net Görüntülerine Ulaşılmasına Birkaç Saat Kaldı!

Plüton'un En Net Görüntülerine Ulaşılmasına Birkaç Saat Kaldı!

0
0
0
0
0
NASA’nın uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), bugün cüce gezegen olarak adlandırılan Plüton’a en yakın uçuşunu gerçekleştirerek gezegenden yakın çekimler yapacak ilk uzay aracı olacak.
Bugün bilim dünyası için en heyecan verici günlerden bir tanesi. 1930 yılında keşfedilen ve cüce gezegen olarak adlandırılan Plüton, ilk kez bu kadar yakın bir uzaklıktan görüntülenecek. Gezegeni en yakından çekecek ilk uzay aracı ise, NASA’nın 19 Ocak 2006 yılında Florida’daki Cape Canaveral uzay üssünden kalkan New Horizons olacak.

NASA’dan yapılan açıklamada geçtiğimiz hafta güneş sisteminin en dışında bulunan Plüton’un yörüngesine giren New Horizons’un en yakım çekimlerini 12.500 kilometre uzaktan gerçekleştireceği açıklandı.

9 Temmuz’da New Horizons’un 5,4 milyon kilometre uzaklıktan çektiği fotoğraflarda 1,600 kilometre uzunluğunda koyu ve açık renkte beliren uzun bir alan ve gökbilimcilerin ‘balina’ olarak adlandırdığı 3000 km uzunluğunda karanlık bir yer görüntülenmişti. 3000 km uzunluğundaki karanlık alanın son kısmı balina kuyruğunu andırdığını için bu isim verilmiş.


 

 Google’dan Plüton Doodle’ı


Yıllardır coğrafya derslerinden sadece Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği görüntülerin renklendirilmesi sonucu gördüğümüz Plüton, bugün ilk kez bu kadar net bir şekilde görüntülenecek. Bunun insanlık tarihi için ne kadar önemli olduğunun farkında olan Google, Plüton’a özel olarak bir Doodle geliştirdi. Aşağıda göreceğiniz Doodle’da New Horizons’un, Plüton’un çevresinden dolaştığı görülüyor.


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0