• Anasayfa
  • Uzay
  • Devasa Robotik Gözler Uzayda Uzay Gemisinin Tamirinde Yardımcı Olacak

Devasa Robotik Gözler Uzayda Uzay Gemisinin Tamirinde Yardımcı Olacak

0
0
0
0
0
Nasa uzay çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Uzay ve diğer gezegenlere ait en ufak bir bilgiyi bulmak için tüm imkanlarını kullanıyor.  Nasa yetkilileri, Hubble Uzay Gemisi ile elde ettiği başarılı sonuçların ardından uzay üssünden ortaya çıkan sorunları çözmek için robotik uzay aracını tasarlıyorlar. 
Nasa'nın uzayda geçici değil kalıcı olduğunu artık her geçen gün daha da iyi anlıyoruz. Artık kısa dönemli uzay seferleri yerine uzun dönemli uzay sefeleri için hazırlıklarını tamamlıyor. Hatta bu amaç doğrultusunda uzaya gidecek ve bir daha dönmeyecek kişiler arıyoruz gibi iş ilanları verdiler. Uzay da bir hayat kurmak için teknolojinin tüm imkanlarından yararlanıyorlar. 

Uzay seferleri sırasında uzay aracının dışında meydana gelen arızalar ve bunların yerini tam olarak tespit etme çalışmaları Nasa için hep sorun olmuştu. Çünkü bu arızayı tespit etmek için en az bir astronotun dışarıya çıkması ve kimi zamanda uzun sürek dışarda kalması gerekiyordu.  Uzaya kalıcı gidecek olan ekibin bu durum gibi sorunlarla karşılaşmaması için robotik uzay aracını ürettiler. Robotik uzay aracının devasa kamera gözleri ile uzay aracının dışında görmediği yer kalmayacak. Robotik uzay aracına yerleştirilen devasa kameralarla her yeri görüntüleyebilecek. Bu kameralar tıpki bir göz gibi çalışacak. Kameralar kendi etrafında 360 derece dönebilecek ve fokuslanmalar adeta ışık hızında olacak. Robotik uzay aracında bulunan kollar ile arızaya ilk müdaha yapılabilecek veya gerekli parçaların taşınması yapılabilecek.Astronotlar dışarıya çıkmadan robotik gözlerle etrafı görüntüleyebilecek. Zoom yapabilen lensleri ile en ufak yerleri detayına kadar görüntüleyecek. Robotik uzay aracının üzerinde bulunan kılcaz kameralar ile uzay aracının dışındaki en ufak yerlerin görüntülerini aktarabilecek. Üzerindeki sistem ve fiziksel donanım ile her türlü ortamda rahatlıkla ilerleyebilecek. Nasa bu teknolojik ürünle uzayda hayatı bir derece daha kolaylaştırmış durumda.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0