• Anasayfa
  • Uzay
  • Rus Yatırımcı Uzaylıları Bulmak İçin 100 Milyon Dolar Harcıyor

Rus Yatırımcı Uzaylıları Bulmak İçin 100 Milyon Dolar Harcıyor

1
0
0
0
0
Rus Yatırımcı Uzaylıları Bulmak İçin 100 Milyon Dolar Harcıyor
Yuri Milner isimli Rus yatırımcı Dünya dışı akıllı yaşam formlarının varlığını aramak için 100 milyon Dolarlık bir yatırım yaparak uzaydan gelen radyo sinyallerini dinleyecek.
Breaktrough Listen adıyla geliştirilen proje bugün İngiltere’nin başkenti Londra’da, Stephen Hawking ve pek çok diğer bilim insanının önderliğinde tanıtıldı. proje, araştırmacılara önümüzdeki 10 yıl boyunca 1 milyar yıldız ve bu yıldızlara yakın gezegenlerin taranması için imkan sunacak ve Samanyolu’nun ötesinde 100 galaksiyi tarayabilecek.

New York Times’ın haberine göre Milner’ın parası, projenin ekipmanlarını sağlamak ve astronomların harcamalarını karşılamak üzere kullanılacak ve proje Dünya’nın en geniş radyo teleskoplarından ikisinin projeye dahil edilmesine imkan sunacak.

Bu teleskopların sağladığı imkanlar sayesinde projeyi kısıtlandıran tek unsur insan faktörü olacak ve şimdiye dek yapılmış benzer çalışmalardan 10 kat daha büyük bir araştırma alanını tarayacak ve 100 kat daha hızlı veri toplayacak.

53 yaşındaki milyarder daha önce erken dönemlerinde Facebook ve Twitter’a da yatırım yapmış, bu projeye başlamadan önce de fizik diploması sahibi olmuştu; ayrıca kendisinin isminin de Sovyet Kozmonot Yuri Gagarin’den esinlenilerek konduğunu açıklayan Milner, Stephen Hawking’in düşüncelerinden ilham aldığını söylerken Hawking’i bu projenin ideolojik lideri olarak gösteriyor.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0