• Anasayfa
  • Uzay
  • Rusya 2029'da Ay'a Çıkarma Yapmaya Hazırlanıyor!

Rusya 2029'da Ay'a Çıkarma Yapmaya Hazırlanıyor!

0
0
0
0
0
İnsanoğlunun uzaya olan merakı tekrar ateşleniyor. Ay'a çıkarma yapma sırası Ruslarda.
Şu sıralar bulunduğumuz Samanyolu’nda tüm dikkatlerimiz Mars’a yoğunlaşmış durumda. Ancak bir dönemler tüm insanlığın göz bebeği, Dünya’nın uydusu Ay idi. Amerika adına Neil Armstrong Ay’a ilk adımı atarak insanlığın tarihine adını yazdırmayı başarmıştı.

Armstrong’un da dahil olduğu Apollo programı ile ABD, pek çok kez Ay’a iniş yaparak önemli incelemelerde bulundu. Şimdi ise Ay’ı çok daha detaylı araştırma sırası Ruslarda.Rusya Federal Uzay Dairesi (Roscosmos), 2029 yılında Ay’a insan gördermeyi planladıklarını ve gerekli çalışmalara çoktan başlanıldığını açıkladı. Roscosmos’un planı sadece Ay’a insan gördermekten ibaret değil. Federal Uzay Dairesi Ay üzerinde bir istasyon kuracak ve bu istasyonu yönetecek.

Gerekli donanımlara sahip uzay aracının üretimine başlandığını açıklayan Roscosmos Energia başkanı Vladimir Solntsev, ilk yolculuğun 2021’de planlandığını da sözlerine ekledi. Görderilecek araç ilk uçuşun ardından 2023 yılında NASA istasyonuna yanaşacak.2025’te uzay aracını mürettebatsız olarak Ay’a gönderecek Roscosmos 2029’da da planının son aşamasını Rus kozmonotları ile tamamlayacak. BBC News tarafından belirtilen iddiaya göre Roscosmos’a bu geniş kapsamlı program boyunca Avrupa Uzay Ajansı ESA’nın da eşlik etmesi beklenmekte.

Kaynak: BBC News
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0