Rusya ve Avrupa Ay'da Kalıcı Üs Kuracak!

1
0
0
0
0
Rus ve Avrupalı uzay ajansları Ay'da kalıcı üsler kurmak istiyor.
European Space Agency (ESA) ve Russian's Federal Space Agency (Roscosmo) iş birliği ile yapılacak olan yeni bir Ay'a gitme göreviyle beraber ortaya çıkan bilgiler, Avrupa uzay ajansı ve Rus uzay ajansının bu görevdeki amacı uzaya gidip dönmek değil, uzayda kalıcı bir araştırma üssü kurmak, uzayda yaşam destek imkanı sağlamak ve uzay araştırmalarını Ay'da devam ettirmek.

Bu ortak göreve "Luna-27" ismi verilirken, ilk bir kaç Ay yolculuğunun robotlar tarafından yapılacağını belirtelim. (Önceden maymun yollarlardı.. zamane uzay bilimcilieri...) Bu robotların gideceği yer, Ay'ın keşfedilmiş yüzü değil, daha çok karanlık, soğuk ve daha önce keşfedilmemiş kısmı olan güney kesimi olacak.

Robotlar Ay'ın güneyinde doğru düzgün inilebilecek bir yüzey, su ve yaşam belirtisi arayacak. Eğer su veya benzeri bir yaşam belirtisi bulabilirlerse, bir kaç yıl içerisinde oraya kalıcı bir üs kurmak daha kolay olacağını söylüyorlar. Kendi yaşam-destek sistemini kurmalarına imkan verecek olan her hangi bir su veya yaşam belirtisi bulamazlarsa Ay'a kalıcı bir üs kurmak biraz daha sonralara ertelenecek.Bu görevde eskisine göre daha yeni teknoloji içeren kameralar ve lazer rehberlik sistemi kullanacaklarmış.

Bu görevin harekete geçmesi için gereken son izinin 2016 yılının içerisinde alınacağı belirtilirken bizlerde merakla robotların Ay'ın güney kesiminden getireceği sonuçları bekliyor olacağız.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0