• Anasayfa
  • Uzay
  • Sahipleri Türk Olan Sierra Nevada, NASA İle Mars Görevi'ne Çıkacak!

Sahipleri Türk Olan Uzay Şirketi, NASA Tarafından Mars Görevi İçin Seçildi!

0
0
0
0
0
Türk girişimciler tarafından kurulan bir uzay şirketi olan Sierra Nevada Corporation, NASA'nın Mars görevi için partner firma olarak seçildi!
Günümüzde Türk girişimcilerin, profesörlerin ve gençlerimizin önemli başarılar elde ettiğini hep duyuyoruz. Bunlardan bir yenisi ise tıpkı hepimizin bildiği Crytek gibi Türk girişimciler tarafından kurulmuş olan, fakat iş kolunun oyun değil uzay olduğu Sierra Nevada Corporation isimli şirket yıllardan beri uzay araştırmaları ve çeşitli konularda çalışmalar yapmakta. 

Eren Özmen'in başkanlık, eşi Fatih Özmen'in ise CEO görevlerini üstlendiği Sierra Nevada için tarihi bir gün yaşandı. NASA'nın sizlere defalarca aktardığımız "Mars Görevi" kapsamında partner firma olarak görev yapacak olan SNC, NASA'nın bu görevde ihtiyaç duyacağı bilimsel teknolojileri sağlayacak.
 

Resmi adı Mars 2020 olan bu görevde NASA'nın asıl hedefi Mars'ın yaşanabilirliğini araştırmak, varsa doğal kaynakları bulmak gibi detaylar olacak. İnsanlı yapılacak Mars yolculuklarının önünü açabilmesi bakımından NASA'nın gündemindeki en büyük proje olan Mars 2020, bu nedenle çok büyük bir proje olarak kabul ediliyor.Mars'a yapılacak olan keşif çalışmalarında yüzeyine indirilecek olan gözlem aracının tüm robotik teknolojileri ve kritik donanımları sağlayacak olan Türk girişimciler tarafından kurulmuş olan Sierra Nevada, 1992 yılından bu yana NASA'yla iş birliği yapan "Dünyanın En Prestijli Uzay Şirketlerinden Biri" olarak kabul ediliyor. Kızıl Gezegen'e gönderilmesi planlanan en hassas aletleri, iniş sistemlerinin dışında kalan gözlem aracına ait yüzeyden toprak ve taş örneklerinin toplamasını sağlayacak bir robotik kolu da tedarik edeek olan Sierra Nevada, bu projede çok büyük bir rol üstlenecek.
 


Aslına bakarsanız Sierra Nevada bu işi ilk defa yapmıyor. Şimdiye kadar Mars için 13 ayrı uzay aracı tedarik eden SNC, geçtiğimiz aylarda Mars'a iniş yaparak büyük bir popülarite kazanan Curiosty Mars'ın da robotik teknolojilerini hazırlayan firmaydı. Yani uzay konusunda birçok teknolojiler bakımından ilk tercih edilen firmalardan biri haline gelen ve uzay teknolojileri noktasında köklü firmalardan olan Sierra Nevada hakkında 2020 görevi için net bir şekilde ilk tercihleri olduğunu söyleyen NASA'dan Matt Wallace "Gezegenler arası robotik görevlerimizde Sierra Nevada çok uzun süredir bizim için muhteşem bir partner oluyor." şeklinde firmayı değerlendirmiş.
 

Ayrıca NASA tarafından daha önce açıklanan Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilecek kargo teslimatı için de Orbital ATK ve adını çok duyduğumuz Elon Musk'ın SpaceX'i ile beraber de çalışacak olan Sierra Nevada, görüşüe göre ilerleyen yıllarda uzay seyahatleri ve daha büyük çalışmalarda da adından söz ettirmeye devam edecek.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0