• Anasayfa
  • Uzay
  • Satürn'ün Uydusu Enceladus'ta Bulunan "Kardan Adam"!

Satürn'ün Uydusu Enceladus'ta Bulunan "Kardan Adam"!

0
0
0
0
0
Satürn'ün uydularından birisi olan Enceladus'un yeni fotoğrafları, gezegende bir kardan adam şeklinin olduğunu gösteriyor.
NASA'nın görevlendirmiş olduğu uzay araçlarının görev yerlerine varması ve buralardan fotoğraf göndermesi, son dönemlerde oldukça alıştığımız bir gelişme haline geldi. Birçok keşif aracını uzayın sonsuz karanlığına göndermiş olan NASA, bunlardan birisi olan ve Güneş Sistemi'nin en kalabalık uydu ailesine sahip olan Satürn'ü inceleme görevi bulunan Cassini uzay aracının yeni verilerini aldığını bildirdi. Cassini'den gelen verilerin, uzay aracının görev rotasının üzerinde bulunan Enceladus'tan olduğunu belirten NASA, bu haberi Enceladus'un ilginç fotoğraflarıyla birlikte paylaştı.

Enceladus'un gelen fotoğraflarına bakılarak bu küçük uydunun ismini almış olduğu Yunan mitolojisi devi kadar dramatik olduğunu söyleyebiliriz. Enceladus'un atmosferini oluşturan maddelerin oranlarına baktığımız zaman uyduda %91 oranda su buharı bulunduğunu görüyoruz ve bu oran, konumu dolayısıyla oldukça soğuk olan Enceladus'ta Dünya'ya benzer bir kar yağış olayının yaşanması için yeterli. Fotoğraflarında da yüzeyini kaplamış olan buz ve karı görebileceğiniz Enceladus, -240 dereceye kadar soğuyabiliyor. 


(Gezegendeki "Kardan Adam" şekli)Enceladus'ta bulunan meteor şekillerinin ilginç bir şekilde düzgün şekillerde düşerek oluşturduğu izler, bu uydunun yüzeyinde dev bir kardan adam şeklinin ortaya çıkmasına neden olmuş. Enceladus'un sahip olduğu ince ve az yoğun atmosferi, uydunun dış uzaydan gelen cisimlere karşı savunmasız kalmasına neden oluyor. Bu nedenle bu gibi gök cisimlerinde yaşanan meteor olayları, bizim gezegenimize göre çok çok daha fazla.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0