Satürn'ün Uydusunda Su Bulundu!

1
0
0
0
0
NASA, Satürn'ün uydusu Enceladus'ta su bulunduğu açıklandı.
Güneş Sistemi'nde bulunan gezegenler arasında en çok uyduya sahip olan gezegen Satürn. 62 uydusu ile bu rekoru elinde tutan gaz devi, bu uydularının farklı yapısı, sahip olduğu güzel halkalar ve yapısında bulundurduğu yüksek miktarda gaz ile bilim adamlarının her zaman dikkatini çekmiştir.

Bugüne kadar bu uyduların sadece 53 tanesi araştırılmış ve isimlendirilmiş. NASA, araştırılmış uydulardan birisi olan Enceladus'un üzerinde yaptığı araştırmalarla bu uyduda su bulunabileceğini bildirmişti. Bu tahmine göre Enceladus'un sadece kuzey kutbunun bir bölümde okyanus bulunuyordu.Cassini uzay aracı, NASA'nın bu tahmininin tutarsız olduğunu doğruladı. Cassini'den gelen verilere göre bütün uydu okyanustan oluşuyor ve üstü bir çeşit kapmanla kaplanmış. Fakat alt katmanlarda bulunduğuna inanılan bu tabakanın su ya da buz tabakası olduğu şimdilik kesinleşmiş değil. Çünkü gezegenin ortalama yüzey sıcaklığı -200 derece.

Bu ısıda tabii ki su sıvı halde kalamayacaktır. NASA, ilerleyen günlerde basınla daha fazla bilgi paylaşabileceklerini, bulguların daha yeni olduğunu bildirdi.

Kaynak: Cnet
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0