• Anasayfa
  • Uzay
  • Sıra Dışı Nebula, En Parlak Yıldızlardan Birine Ev Sahipliği Yapıyor

Sıra Dışı Nebula, En Parlak Yıldızlardan Birine Ev Sahipliği Yapıyor

0
0
0
0
0
Galaksimizdeki en parlak yıldızlar, aynı zamanda en kıs ömürlü olanlar. Wolf-Rayet yıldızları adı verilen bu yıldızlar yaşam döngülerinin ilerleyen dönemlerinde bizim güneşimizden milyonlarda kat daha parlak olabilirler.
Bu yıldızlardan da en parlak olanlarından biri Sagittarius yıldız kümesinde yer alan WR 124 isimli yıldız; ancak WR 124’ün bazı istisnai durumları da var.

WR 124, şu an bizim güneşimizden kütle olarak 9 kat daha büyük ve çapı da 10 kat daha geniş; ancak bu yıldız bir zamanlar çok daha büyük kütle ve hacme sahipti ve tüm Wolf-Rayet yıldızları ile aynı kaderi paylaştı.

Wolf-Rayet yıldızları yaşlandıkça daha parlak bir hal alır ve Hidrojen ile Helyum gibi hafif gazları yakıp tükettikten sonra çekirdeklerindeki daha ağır elementleri yakmaya başlar. Yanan bu ağır maddeler ise yüksek oranda ısı ve radyasyon yayarak saatte 9 milyon kilometre hızla esen yıldız rüzgarlarına sebep olur ve yıldızın kütle kaybetmesine yol açar.

Ancak şiddetli rüzgarlarla savrulan bu maddeler uzay boşluğuna uçuşup kaybolmaz ve WR 124’ün Hubble Uzay Teleskobu ile görüntülenmiş aşağıdaki fotoğrafında olduğu gibi bir nebula halinde yıldızın etrafını çevreler.

WR 124’ü çevreleyen bu nebula üstelik diğer Wolf-Rayet yıldızlarında olduğu gibi genişlemesini de sürdürüyor ve şu an saatte 150 bin kilometre hızla genişleyen, Hen 2-427 adındaki bulutsunun bir ucundan bir ucuna olan mesafesi 2.98 ışık yılı kadar.

Ayrıca bir kaçak yıldız olarak bilinen WR 124, çoğu Wolf-Rayet yıldızı yıldız kümeleri içinde bulunurken kazandığı yüksek ivme ile kendi kümesinden ayrılmış ve galaksimizdeki en hızlı yıldızlardan biri halini alarak saniyede 200 kilometrelik bir hıza ulaşmış.

Uzun olmayan yaşam sürelerinden dolayı bu yıldızlar çok sık görülen yıldızlar değil; hatta son derece nadir olduklarını söyleyebiliriz ki hayata mavi-beyaz bir yıldız olarak başlayan bu cisimler yaklaşık 5 milyon yıl kadar yanmaya devam eder ve kimi zaman çekirdekleri içe çökerek 1a ya da 1b tipi süpernova patlamaları ile görkemli şekilde hayatları son bulur.

Bu derece nadir olan Wolf-Rayet yıldızlarından şu an için Samanyolu Galaksisi’nde tespit edilmiş 220 adet bulunuyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0