• Anasayfa
  • Uzay
  • SpaceX'in Falcon 9 Roketi Kalkıştan Kısa Bir Süre Sonra Patladı!

SpaceX'in Falcon 9 Roketi Kalkıştan Kısa Bir Süre Sonra Patladı!

0
0
0
0
0
Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo götürecek olan SpaceX'in Falcon 9 adlı roketi kalkıştan kısa bir süre sonra infilak etti.
Elon Musk tarafından kurulan ve özel sektördeki uzay bilimleri lider firması olan SpaceX, uzay bilimleri ve teknoloji çağı için birçok yenilikler ve projelerle ön plana çıkıyor. Turistik uzay gezileri bile düzenlemeyi amaçlayan firmanın dün oldukça kötü bir durum yaşaması herkesi şaşkına uğrattı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan ekibe kargo yollaması amacıyla dün yola çıkan Falcon 9 adlı roket likit oksijen tankında yaşanan sorun nedeniyle kalkışından 2 dakika 19 saniye sonra infilak etti. Bu da Falcon 9'un ilk hatası olarak kayıtlara geçmiş oldu. Çünkü Falcon 9, şimdiye kadar 18 başarılı uçuş yaparak Uzay İstasyonu'na birçok kargo taşımacılığını başarıyla yerine getirmişti.1.6 Milyar Dolar'a SpaceX ve NASA arasında imzalanan anltlaşma gereği SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu'na kargo taşımacılığını üstlenen firma olmuştu. Hatta sizlere bu haberimizde aktardığımız gibi uzayda HoloLens farkı yaratması amacıyla Microsoft'un HoloLens paketini de taşımaktaydı. Ancak bu patlamanın ve görevin başarısız olması konusunda maddi kayıp dışında bir sorun görünmüyor. Çünkü istasyondaki astronotların hala gerekli malzemeleri var ve Rus uzay ajansı olan Roscosmos'un 3 Temmuz'da da bir kargo işlemi daha bulunuyor.
 


Elon Musk'tan gelen açıklamaya göre 4723 km hızda giden roketin havalandıktan sonra aşırı basınç sebebiyle likit oksijen tankında patlama yaşanması sebebiyle bu sorunun olduğu iletilmiş. Ayrıca Falcon 9'da herhangi bir canlının olmaması da bir bakıma sevindirici bir durum olduğunu gösteriyor.

Aşağıdaki videoda Falcon 9'un fırlatılışını ve patlama anını görebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0