• Anasayfa
  • Uzay
  • SpaceX'in Falcon 9 Roketi, Yarın Kalkışını Yapıyor!

SpaceX'in Falcon 9 Roketi, Yarın Kalkışını Yapıyor!

0
0
0
0
0
Yıl içinde iki başarısız görevi geride bırakan Falcon 9, bir kez daha şansını deneyecek.
Uzayın keşfine yönelik ciddi çalışmalar yapan SpaceX, Falcon 9 roketini yeniden fırlatmak için artık saatleri sayıyor. Daha önceden Nisan ve Haziran aylarında fırlatılan roket, bu iki denemesinde de hüsrana uğramıştı.

Nisan ayında fırlatılan roket, inişi esnasında okyanusa çakılmış, Haziran'da fırlatılan Falcon 9 ise havalandıktan kısa bir süre sonra infilak etmişti.Fakat bu durum SpaceX'e herhangi bir geri adım attırmadı, hatta aksine şirketin çalışmaları daha da yoğunlaştırıldı. Ve yapılan çalışmalar sonunda Falcon 9, bir kez şansını denemeye hazır. Sık sık Tesla Motors ile adını duyduğumuz ve SpaceX'te de CEO'luk görevi yürüten Elon Musk, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile roketin kalkış tarihi hakkında bilgiler verdi.

Falcon 9'un, önceden bugün yani 19 Aralık tarihinde fırlatılması planlanmıştı. Ancak yakıt ısınma problemi ile karşılaşılan roketin fırlatılması iptal edilmişti. Bu sabah Twitter'dan açıklamalarda bulunan Musk ise, kontrollerin yeniden yapıldığını ve roketin yarın öğlen saatlerinde fırlatılacağını açıkladı.
 

Falcon 9 yarın da başarısız olursa sonraki fırlatma tarihi 22 Aralık olarak planlanmış durumda.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0