• Anasayfa
  • Uzay
  • SpaceX, Falcon 9'u İndirmeyi Bu Gece Yeniden Deneyecek!

SpaceX, Falcon 9'u İndirmeyi Bu Gece Yeniden Deneyecek!

0
0
0
0
0
SpaceX, Falcon 9'u İndirmeyi Bu Gece Yeniden Deneyecek!
Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme gönderecek olan SpaceX, bu iletim işleminin ardından Falcon 9'u indirmeyi deneyecek.
SpaceX'in Falcon 9'u indirme denemeleri hala devam ediyor. İlk denemesinde fırlatılan roketi başarılı bir şekilde yeryüzüne indirmeyi başaran SpaceX, bundan sonraki denemelerinde maalesef art arda başarısızlık yaşamıştı ve bu nedenle kaydedilen ilk başarılı inişin şanstan ibaret olduğunu düşünmemize neden olmuştu. 

Bu başarısızlıklardan ötürü yılmayan ve hem üretim masrafını, hem de zaman kaybını çok büyük oranda düşüreceğine inandıkları yeniden iniş sistemi üzerinde çalışmalarını sürdüren SpaceX, bu gece bir deneme daha gerçekleştirecek. Saat 16:43'te (ülkemizde 11:43'te başlayacak) gerçekleştirilecek olan fırlatmanın ardından Falcon 9, Uluslararası Uzay İstasyonu'a doğru yol alacak ve malzeme gönderecek. En son Haziran ayında Uluslararası Uzay İstasyonu'na malzeme göndermiş olan SpaceX'in 10 ay sonra gerçekleştireceği bu deneme, teknolojisinin ne kadar ilerlediğini gösterebilmesi konusunda oldukça önemli.
 

Önceki denemelerin çoğunda olduğunu gibi bu fırlatmada da okyanusun ortasında bulunan bir drone gemisine iniş yapacak olan Falcon 9 roketi, okyanusun rüzgarlarından dolayı çok zor iniş gerçekleştiriyordu. Akşam saatlerinde artan rüzgarlardan sakınmak isteyen SpaceX'in fırlatmaya saat 4-5 civarlarında başlama nedeni bu olabilir, çünkü önceden gerçekleştirilen fırlatmalar daha geç saatlerde başlıyordu.

Fırlatmayı SpaceX'in kendi internet sitesin üzerinden izleyebilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0