• Anasayfa
  • Uzay
  • SpaceX'in Roketi İniş Sırasında Devrilerek Patladı!!

SpaceX'in Roketi İniş Sırasında Devrilerek Patladı!!

1
0
0
0
0
SpaceX'in Roketi İniş Sırasında Devrilerek Patladı!!
SpaceX'in Falcon 9 adlı roketini indirme çalışması başarısız oldu. Roket indiği sırada azıcık sallanmasıyla birlikte devrildi ve patladı.
SpaceX'in son günlerde yaptığı roket çalışmalarını bilmeyenimiz yoktur. Şirket, atmosferin dışına çıkarttığı roketleri yeniden Dünya yüzeyine indirerek kullanmayı hedefliyordi ve bunu birkaç hafta önce başarmıştı. Bu başarısının ardından denemelerine devam eden SpaceX, Falcon 9'un bir diğer indirme denemesini dün gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen bu test sırasında her sistem tam anlamıyla kusursuz bir şekilde doğru çalışıyordu. Sıra, okyanusun ortasında bulunan bir gemiye inmeye ayarlanmış olan Falcon 9'un inmesine gelmişti. İnerken ateşleyicilerini çalıştıran ve yavaşlayarak inme noktasına oturmayı başaran Falcon 9, hiç beklenmedik bir şekilde devrilerek patladı!

Oldukça iyi bir testin hüsran ile sonuçlanmasının ardından şirketin CEO'su Elon Musk, kendi sosyal medya hesaplamalarından açıklamalarda bulundu. Elon Musk'ın ve SpaceX araştırmacılarının belirttiğine göre Falcon 9'un düşmesine ve patlamasına neden olan şey, roketin ayak kısmında bulunan mekanizmanın kilitleme sisteminde oluşan bir hataydı. Bu hata nedeniyle kilit mekanizması dik duran ve sabit kalması gereken roketi tam olarak tutamadı ve çok yumuşak bir iniş gerçekleştirilmiş olmasına rağmen roket devrilerek patladı.
 

Birkaç hafta önce kullanılan roketi Dünya yüzeyine yeniden indirerek tarihe adını yazdırmış olan SpaceX, bu test ile bunu tekrar gerçekleştirmeyi planlıyordu (teknik olarak gerçekleştirdi de, sonuçta roket inmesinin ardından patladı) ancak böyle bir olayın yaşanması, başta şirket çalışanları olmak üzere tüm uzay araştırmaları takipçilerini üzdü.

SpaceX'in birçok kez hata yaptığını ve roketlerinin patladığını gördük ancak basit bir kilit mekanizmasından dolayı roketin inmesinin ardından patlaması, anlayabileceğiniz gibi kalkışın ardından gökyüzünde patlayan bir roketten daha çok acı verebiliyor. Elon Musk denemelere devam edileceğini bildirdi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0