• Anasayfa
  • Uzay
  • Stephen Hawking: İnsan Türü Hayatta Kalmak İstiyorsa Yıldızlara Açılmak Zorunda

Stephen Hawking: İnsan Türü Hayatta Kalmak İstiyorsa Yıldızlara Açılmak Zorunda

0
0
0
0
0
Dünyaca ünlü evrenbilimci, profesör ve teorisyen Stephen Hawking, insan türünün varlığını devam ettirmek için yıldızlararası yolculuk yapmak zorunda olduğunu belirtti.
Rus işadamı Yuri Milner’ın ‘bilgisayar çipi’ boyutundaki uzay gemilerinin geliştirilmesi için 100 milyon dolarlık bir proje başlatması ve buna Mark Zuckerberg’in destek vermesinin ardından ünlü fizikçi Stephen Hawking de önemli açıklamalarda bulundu. 

Şu an için yeterli teknolojik donanıma sahip olmadığımız için yıldızlararası yolculuk yapmak imkansız gibi görünüyor fakat Hawking’e göre bunun gerçekleşmesi için çok beklemeyeceğiz. ‘Eğer insanoğlu olarak varlığımızı devam ettirmek istiyorsak, yıldızlararası yolculuk yapmak zorundayız’ diyen Hawking, Alfa Centauri sisteminde Dünya’ya benzer bir gezegen bulma ihtimalizin oldukça yüksek olduğunu belirterek ‘20 yıl içinde karadaki ve uzaydaki teleskoplardan daha fazla bilgi edineceğiz’ dedi. Hawking, Rus milyarder Milner’ın Breakthought Foundation isimli bilimsel çalışmasının önemli bir gelişme olduğunu söylüyor.Breakthought Foundation, bir yıldızdan başka bir yıldıza yolculuk yapılması için gerekli olan uzay araçlarını geliştirmenin mümkün olup olmadığını araştıran bilim insanlarını bir araya getiren bir kurum olarak nitelendiirlebilir. Şu an için en yakın mesafedeki yıldız sistemiyle aramızdaki uzaklık 40 trilyon kilometre civarında. Günümüzdeki teknolojiyle hesaplarsak, o sisteme ulaşmak 30 bin yılımızı alıyor. Uzmanlar ise daha fazla araştırma ve geliştirme yoluyla bu süreyi 30 yıla düşürecek bir uzay aracı yaratmanın mümkün olduğu kanısındalar. Projenin başında yer alan Dr. Pete Worden "Bundan birkaç yıl önce başka bir yıldıza bu hızda yolculuk etmenin mümkün olmadığını söylerdim. Ama uzman grubu teknolojik gelişmeler nedeniyle işe yarayabilecek bir kavram olduğunu düşünüyor" dedi.

Bu kavrama göre uzay aracı, birçok elektronik cihazda bulunan çiplerin boyutuna indirilecek ve sona bu araç, dünyanın yörüngesine gönderilecek. Güneş yelkenine sahip olacak olan bu uzay aracını itecek güç, rüzgar yerine ‘ışık’ olacak. Yani dünyadaki dev bir lazer uzay aracını güçlü biçimde itecek ve böylece ışık hızının %20’sine de olsa ulaşması sağlanacak. Kulağa bilimkurgu filmlerinden bir bölüm gibi geliyor olsa da Yuri Milner, bu tür bir uzay aracı yapmanın ve yıldızlara ulaşmanın teknik olarak mümkün olduğuna inanıyor.

Surrer Uzay Merkezi’nde araştırmacı olarak görev yapan Martin Sweeting de bu projede yer almak istediğini belirtmiş. Sweeting, ayrıca uyduların boyutunu ve maliyetini düşüren bir şirketin de sahibi. 1980 yılında benzer bir işe giriştiklerini fakat o zamanlar bu fikirlerinin garip karşılandığını söyleyen Sweeting, “Artık küçük uydular moda. Bu proje kulağa garip geliyor ama tekonoloji artık ilerledi, yani garip değil sadece zor” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0