• Anasayfa
  • Uzay
  • Süper Ay ve Ay Tutulması Olayları Bu Gece Yaşanacak!!

Süper Ay ve Ay Tutulması Olayları Bu Gece Yaşanacak!!

0
0
0
0
0
Uzun bir süreden sonra ilk defa aynı tarihte yaşanacak olan süper ay ve ay tutulması, bu gece Türkiye'den izlenebilecek.
İçinde bulunduğumuz gezegenimiz, yani Dünya, parçası olduğu Güneş Sistemi'nin içinde bulunan diğer gezegenler ve gök cisimleri ile sürekli bir etkileşim içindedir. Gezegenimizin bu gök cisimleri ile etkileşimde bulunması, konumu ve bazen de Dünya'nın atmosferinin yapısında bulunan çeşitli gazlarla birlikte birçok gök olayı gerçekleşmektedir. Bu olaylardan bazılar, çoğu insanın ömründe sadece bir kere izleme fırsatı bulabileceği ve bu nedenle asla kaçırmaması gereken durumlardır. Dünya, Ay ve Güneş'in çeşitli etkileşim ve konumlarıyla gerçekleşen tutulma olayları, insanların hayatlarında birkaç defadan fazla görebileceği bir olay olsa da bir Ay tutulmasını "Süper Ay" olayı sırasında görmek oldukça ender bir durumdur.Bilim adamları aylar öncesinden bu iki olayın, pek sık karşılaşılmayan bir şekilde bugün gerçekleşeceğini bildirmişti. Bilmeyenler için tekrarlamakta fayda var; Ay tutulması Güneş'in etrafında dönen gezegenimizin bu dönüş sırasında kendi etrafında dönen Ay'ın üzerine gölge düşürmesi olayıdır. Ay kendi ışığını üretemediği ve tamamen Güneş'ten gelen ışığı Dünya'ya yansıtarak gökyüzünde görülebildiği için bu olay sırasında Ay kararıyor ve yüzeyi kırmızı koyu bir renge bürünüyor. Ay tutulması olayı çok ender rastlanmasa da bence en güzel gök olaylarından birisi olması nedeniyle asla kaçırılmaması gerekiyor.Ay tutulmasının yanı sıra yaşanacak bir diğer olay da Süper Ay olayı. Süper Ay, Ay'ın Dünya etrafındaki yörüngesinin tam olarak yuvarlak olmamasından kaynaklanan bir olay. Dünya'nın Güneş'in etrafındaki yörüngesinde de izlediği ve ayların farklı gün sayısına sahip olmasına neden olan yörünge istikameti gibi Ay da gezegenimize yakınlaşıp uzaklaşabiliyor. Süper Ay olayında Ay gezegenimize yakınlaşacak ve Ay yakınlaşacağı için normalinden daha büyük görünecek.

Ay tutulmasının neden olacağı kırmızı renk ve Süper Ay'ın neden olacağı büyüklük artışı ile gezegenimizin uydusu Ay, büyük kırmızı bir top gibi gökyüzünde parlayacak. Ay tutulması bu akşam 22:11'de gözlemlenmeye başlanacak. 03:10'da başlayacak, 05:47'de ortasına varılacak ve yaklaşık 06:30'daki batışına kadar izlenecek olan "Süper Ay Tutulması" olayı, 33 yıldan sonra ilk defa gözlemlenebilecek. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0