• Anasayfa
  • Uzay
  • Gelecekte NASA’nın Ağzına Bakmamızı Bırakacak Gelişme: Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

Gelecekte NASA’nın Ağzına Bakmamızı Bırakacak Gelişme: Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor

2
1
0
0
0
Hükümetin eylem planları arasında yer alan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulabilmesi için gerekli olan kanun tasarısının çalışmalarına başlandı.
Uzayla ilgili herhangi bir gelişmenin olup olmadığını öğrenmek için yıllarca NASA’nın ağzına baktık. Bundan sonra da muhtemelen uzun yıllar bu şekilde gidecek fakat en azından bizim de bu nalanda bir adım atmamız gerekiyordu. Hükümetin eylem planları arasında Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması da yer alıyor.

Uzayda keşif çalışmalarının yapılması, uydu teknolojilerinin geliştirilmesi ve uzay araçlarının fırlatılması için gerekli olan rampanın kurulmasını hedefleyen Türkiye Uzay Ajansı, uzayla ilgili teknolojilerden faydalanarak tarım, madencilik, ulaşım ve felaket anlarında yönetimin sağlanması gibi birçok alanda hizmet verecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nin sorumluluğunda olacak olan Türkiye Uzay Ajansı’nın, bu yılın ilk yarısında TBMM’ye sunulacak tasarıyla birlikte kurulması için ilk adım da atılmış olacak. Nerede kurulacağı belli olmayan Ajans’ın belirlenecek olan tasarının onaylanmasının ardından nerede kurulacağı, bünyesinde çalışacak personeller ve ayrılacak olan bütçe belli olmuş olacak.Türkiye Uzay Ajansı’nın temel hedefi ise Türkiye’nin NASA’sı olmak. Ülkemizin uzay ve yörünge haklarını koruyacak olan Türkiye Uzay Ajansı, uluslararası uzay ve uydu örgütleriyle de sürekli olarak işbirliği ve iletişim halinde olacak. Ajans, yüksek ihtimalle Ankara'da kurulacak. (fakat yeri tam olarak belli değil)
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0