• Anasayfa
  • Uzay
  • Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Gaz Sızıntısı Paniğe Yol Açtı

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki Gaz Sızıntısı Paniğe Yol Açtı

0
0
0
0
0
Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki amonyak sızıntısı alarmı, astronotların istasyonun Rusya tarafına tahliye edilmesine sebep oldu.
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS), Türkiye saatiyle sabah 11:00 civarında alarmlar çalmaya başladı. Alarmın sebebi, yedek soğutma sistemindeki basınç artışıydı. Bunun anlamı ise sistemde bir amonyak sızıntısı olabileceği için, aciliyetle güvenlik prosedürleri uygulamaya kondu.

Olayın ardından NASA, amonyak sızıntısına ait bulgu olmadığını, alarmın sebebinin hatalı bir sensör ya da bilgisayar sisteminden kaynaklı yanlış bir uyarı olduğunu duyurdu.


İki Amerikan, bir İtalyan, üç Rus kozmonottan oluşan istasyon ekibi, olayın gerçekleşmesiyle birlikte güvenlik prosedürlerini başlattı. Gaz maskelerini kuşandıktan sonra, istasyonun Amerikan bölümünü kapatıp Rus bölümüne geçerek kendilerini emniyete aldılar. Houston'daki yer ekibinden alınan bilgiye göre, ekipteki kozmonotların hiçbirinde sağlık sorunu bulunmuyor ve istasyondaki sistemler sorunsuz çalışıyor.
 


Kanadalı astronot ve istasyonun eski yerleşimcilerinden Chris Hadfield, attığı tweet'te, soğutma sistemindeki sızıntı konusunun astronotların yer eğitiminde çalıştığı üç büyük acil durumdan biri olduğunu açıkladı. "Biz bunun için çok sıkı eğitildik ve görev kontrol merkezi de duruma çok başarılı bir şekilde müdahale etti" diye ekleyen Hadfield, diğer iki büyük acil durumun ise yangın/duman ve kirli hava olduğunu söyledi.

Bununla beraber NASA, twitter adresinde, durum hakkında sık sık doyurucu bilgiler veriyor. Son güncel görüş ise, alarmın "yanlışlıkla" çaldığı yönünde.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0