• Anasayfa
  • Uzay
  • Uzay Aracı Juno’nun Jüpiter’in Yörüngesine Oturmasından Sonra Ortaya Çıkan 6 Soru ve Cevabı
1
1
1
0
0
Uzunca bir yolculuğun ardından (5 yıl) Jüpiter’in yörüngesine oturmayı başaran uzay aracı Juno, gezegenle ilgili keşfedilmeyi bekleyen birçok şeyi açığa çıkarmak amacıyla iki ay içerisinde bilimsel çalışmalarına başlayacak. Bilim insanlarının ‘Güneş’in incelenmesi kadar önemli’ dediği Juno’nu Jüpiter’e bu kadar yaklaşması, 6 soruyu da beraberinde getirdi. Şimdi bu sorularla birlikte cevaplarına bir bakalım.
Juno, Jüpiter’e ne kadar yakın olacak?
Juno, Jüpiter’e ne kadar yakın olacak?
Juno, gezegeni oluşturan bulutların 5 bin kilometre üzerinde, yaklaşık 1 yıl boyunca gezinecek. Uzay aracının bu süre içinde gezegenin yörüngesini 32 kez dolaşması planlanıyor.
Juno’nun içinde neler bulunuyor?
Juno’nun içinde neler bulunuyor?
Adını Jüpiter tanrısının eşi Juno’dan alan uzay aracında, nesneleri uzaktan algılayabilen 8 sensör bulunuyor. Araçta üç de misafir bulunuyor: Yunan tanrısı Jüpiter, eşi Juno ve gök bilimci Galileo Galilei’nin lego oyuncakları. Bunlar, uzay aracındaki aşırı sıcağa dayanması amacıyla plastik yerine alüminyumdan yapılmış. Gezegenin fotoğraflarını çekmek için bir kameranın yer aldığı uzay aracında, 8 bin güneş enerjisini toplayan üç de güneş paneli bulunuyor.
Juno, Jüpiter’in yörüngesine nasıl oturdu?
Juno, Jüpiter’in yörüngesine nasıl oturdu?
Görevin en büyük kısmı, Juno’nun Jüpiter’in yörüngesine oturtulmasıydı. Gezegene yaklaşırken hızını düşürüp Jüpiter’in manyetik alanına girebilmek için roket motorunu ateşleyen Juno, bu sayede Jüpiter’e bu kadar yaklaşabilen ilk uzay aracı olmayı başardı. 
Gezegenin üzerinde kırmızı büyük leke de neyin nesi?
Gezegenin üzerinde kırmızı büyük leke de neyin nesi?
Jüpiter’le ilgili en merak edilen konulardan bir tanesi, üzerindeki kırmızı leke. Her geçen gün küçülen bu lekeyle alakalı araştırma ekibinde yer alan Scott Bolton şunları söylüyor: "O Büyük Kırmızı Leke'yi çok seviyorum. Değiştiğini görüyoruz ve çocukluğumda ilk gördüğümde yaşadığım şaşkınlıktan bu yana küçülüyor. Bu kadar uzun sürmesi, -yüzyıllar öncesine uzandığına dair kayıtlar var- çok derin kökleri olduğu anlamına geliyor. Dünyada bir kasırga gibi görünüyor ama tam olarak böyle işlemediğini biliyoruz çünkü Dünya'daki kasırgaların bir okyanusa ve sıvıdan beslenmeye ihtiyacı var, sonra değişip karada ilerliyorlar. Jüpiter ise tamamen gaz."
Juno’nun görevi ne kadar sürecek?
Juno’nun görevi ne kadar sürecek?
Eğer radyasyondan zarar görüp işlevini tamamen kaybetmezse Juno’nun Şubat 2018’e kadar görevini sürdürmesi planlanıyor. Kameranın çektiği görüntülerin ise birkaç ay içinde kademeli olarak çözünüp gönderilmesi hedefleniyor.
1
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
0
0