• Anasayfa
  • Uzay
  • Uzayda En Uzun Süre Kalma Rekoruna Sahip Olan Astronotlar Dünya'ya İndi!

Uzayda En Uzun Süre Kalma Rekoruna Sahip Olan Astronotlar Dünya'ya İndi!

0
0
0
0
0
Mikhail Kornienko ve Scott Kelly, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 1 sene geçirmelerinin ardından Dünya'ya geri dönüş yaptılar.
Astrnotların uzay deneyimi her zaman zorlayıcı olmuştur. Yerçekiminin bulunmadığı bu ortam, Dünya'dan farklı olarak sadece uçmamıza neden olmaz, aynı zamanda tüm metabolizmamızı altüst eder. Uzayın astronotlar üzerindeki etkilerini görmek amacıyla iki cesur astronotu göreve göndermeye karar veren NASA, Rus Mikhail Korniyenko ve Amerikan Scott Kelly'yi tam 1 sene Uluslararası Uzay İstasyonu'nda yaşatmaya karar verdi. Önceden hiçbir astronot 1 sene boyunca uzayda bulunmamıştı, bu nedenle görevin nasıl sonuçlanacağı bilinmiyordu.


(Scott Kelly ve Mikhail Korniyenko)

"One Year In Space" olarak isimlendirilen bu görev, astronotların uzayda yaşayacağı değişimleri görebilmek adına yapıldı. NASA, her iki astronottan da günlük tutmalarını ve düşüncelerini-hislerini bu günlüğe yazmalarını istedi. Bunun yanı sıra düzenli olarak sağlık durumları kontrol edilen astronotların ne gibi sorunlar yaşadığı da anlaşılabilecekti. Astronotların sağlığını daha iyi ölçebilmek adına tek yumurta ikizine sahip olan Scott Kelly'yi özellikle seçmiş olan NASA, Scott'un ikizinin sağlık durumunu da Dünya'da inceledi. Detaylı olarak sağlık durumları gözlenen ikizler, uzayın insan bedeni üzerinde ne gibi etkilere sahip olabileceğini görebilmek adına son derece önemli.


(Scott Kelly ve ikizi Mark Kelly)

1 yıl Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kaldıktan sonra (tam olarak 1 yıl değil, 342 gün) bugün Dünya'ya geri dönen astronotlar, NASA'nın yayınladığı videolar ile görüntülendi.
 
(Yerçekimsiz ortamda çok uzun süre geçiren astronot, Dünya'ya döndüğünde bir süre yürüyemiyor)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0