• Anasayfa
  • Uzay
  • Uzayın Neden Karanlık Göründüğünü Biliyor musunuz?

Uzayın Neden Karanlık Göründüğünü Biliyor musunuz?

8
3
1
1
1
Uzayın Neden Karanlık Göründüğünü Biliyor musunuz?
Evrende milyarlarca yıldız olmasına ve bu yıldızların ışık saçmasına rağmen uzayın neden karanlık olduğunu biliyor musunuz?
Güneşin yaydığı ışınlar, atmosfer içerisindeki maddelere çarptıktan sonra dağınık bir şekilde yayılırlar. Dağılan bu ışınların cisimlere çarpıp yansımasından sonra gözümüze gelmesiyle maddeleri ve onlara ait renkleri net bir şekilde ayırt ederek görebiliyoruz.

İşte bütün olay burada başlıyor; eğer tüm evrendeki milyarlarca yıldız, çevresine ışık saçıyorsa geceleri Dünya’dan gökyüzüne bakan birinin uzayı karanlık değil de, aydınlık olarak görmesi gerekmez mi? Fakat bunun böyle olmadığını biliyoruz. Bu durum Olbers Paradoksu olarak biliniyor. Paradoks “Heinrich Olbers” tarafından 1823 yılında ortaya atılmıştır.

Paradoksun çözülebilmesi için bu zamana kadar birçok açıklama yapıldı. Bunlardan en iyisi ve şuan geçerli olan açıklama, evrenin sonsuz olmadığı kullanılarak yapılan açıklamadır. Evren yaklaşık 14.7 milyar yaşında, bu durumda sadece gezegenimize 14.7 milyar ışık yılı uzaklığındaki yıldızları görebiliriz. Yani yıldızlardan çıkan ışık ışınları henüz bize ulaşmış değiller. 

Uzayın karanlık olmasının bir diğer nedeni ise şu şekilde açıklanır. Işığın bir dalga boyu ve frekansı vardır, ışık yalnızca belli bir aralıktaki dalga boyunda görünür hale gelir. Bu aralıktan büyük ve küçük dalga boylarında ışığı göremeyiz. Işık kaynağı sizden uzaklaşıyorsa, ışığın dalga boyu büyür. Evrenin genişlediğini ve yıldızların bizden uzaklaştığını düşünürsek, dalga boyu büyüyen ışık, kırmızıya kayar ve görünür bölgenin dışında kalır, bu nedenle gözle görülemez. (Küçük bir örnekle açıklarsak, örneğin kaldırımda yürüyorsunuz bu sırada, bir araba hızla size doğru geliyor, araba uzaklaştıkça arabadan gelen sesin değiştiğini fark edersiniz.) Bu etkiye "Doppler Etkisi" adı verilir.

Konuyla ilgili videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.
8
3
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
8
3
1
1
1