• Anasayfa
  • Uzay
  • Uzaylılara İnsanlığı Anlatacak Olan, Voyager'ın Altın Plağı!

Uzaylılara İnsanlığı Anlatacak Olan, Voyager'ın Altın Plağı!

8
1
1
1
0
NASA ulaştığı uzaylı medeniyetine insanlığı anlatması için Voyager uzay aracıyla birlikte altın bir plak hazırladı. Bu plak, insanlığa dair temel bilgileri içeriyor.
NASA birçok uzay görevini başarıyla yerine getirmiş, uzayın sonsuz bir büyüklüğü olmasına rağmen çok uzak noktalara gitmeyi başarmış, dünyanın en ünlü kuruluşlarından birisi. Bugüne kadar uzayın en uzak noktalarını incelemiş, gezegenlere çeşitli araçlar göndermiş olan NASA, bu görevlerinin hiçbirinde Dünya'da bulunanlardan farklı bir canlı türüne rastlayamamıştır. Bir insan yaşantısına göre çok uzun senelerdir devam eden bu arama çalışmalarının sonuç getirmemiş olması, ilk düşünüşte oldukça heves kırıcı olabiliyor. Ancak şu an bizim gidebildiğimiz bir yana, görüntüleyebildiğimiz alan bile tüm uzayın çok küçük bir bölümü. Bu nedenle bir medeniyet bulmak için umudunu asla kaybetmemiş olan NASA, uzay boşluğuna insanlığı tanıtmakla görevlendirdiği bir uzay aracı gönderdi. Voyager serisi uzay araçlarının ilki olan Voyager 1, NASA'nın öncelikle Jupiter ve Satürn'ü incelemek üzere kullandığı araçlardan birisiydi. İlk olarak bu görevlerde kullanıldıktan sonra içerisinde bulunan "altın plak" ile Voyager 1, 5 Eylül 1977'de yaptığı kalkışın ardından uzayın derinliklerine doğru yola çıktı.Bu görevinde gidebildiği kadar uzağa gitmesi ve insanlığın anlatıldığı altın plağı herhangi bir uygarlığa ulaştırması hedeflenen Voyager 1, 1977'de gönderildiği görevinden geçen bu zamana kadar hala çalışır durumda ve veri transferi gerçekleştiriyor. Gönderildiği sene nedeniyle yıldızlar arası yolculuğa çıkan ilk uzay aracı olma başarısını elde etmiş olan Voyager 1, şu an Dünya'dan tam olarak 19896516803100 metre (133 AU) uzaklıkta bulunuyor ve bizlerden uzaklaşmaya devam ediyor. Saate 62140 kilometre yol alan Voyager 1 içinde bulunan altın plağı bir gün, herhangi bir medeniyete ulaştırmayı hedefliyor. Voyager 1'in gerçekleştirdiği veri transferi, uzay aracının iletişim gücünün tükenmesiyle birlikte 2025 yılında sonlanacak.


(Voyager 1'in uzaklığının gösterildiği görsel. 1 AU = Dünya ve Güneş arasındaki mesafe. Bu hesapla 38 yılda toplam 113 AU yol almış olan Voyager 1, ışığın sadece 940 dakikada gidebileceği kadar yol katetmiş.)
 

 Altın Plağın İçeriği Ne?


Altın plak, Voyager 1 fırlatılmadan önce Carl Sagan adlı bir astronomun başkanlığında kurulmuş olan bir kurul tarafından düzenlendi. Plağın içine özenle seçilmiş olan kültürel sesler, canlı türlerinin çeşitliliğini gösteren canlı sesleri ve farklı dillerden selamlamalar koyuldu. Plak, çok daha uzun süre dayanabilmesi adına bakırdan üretildi ve altın kaplandı. Plağın arka kısmında, bu plağın nasıl dinlenebileceğini gösteren birkaç basit işaretli anlatım bulunuyor.Bu anlatıma göre plağın çalınmasını sağlayabilecek olan gramofonu yapacak olan gelişmiş bir medeniyet, plağı dinleyebilecek ve bizleri tanıyabilecek. Plağın bulunduğu kutu, uranyum izotopuyla kaplanmış halde gönderildi. Bu sayede plağı bulan uygarlık, izotopun yarılanma süresinden plağın yaşını anlayabilecek. Kaplamada uranyumun kullanılmış olmasının nedeni, kararlılık açısından en yüksek dereceye sahip olan elementin uranyum olması.Voyager 1, altın plak dışında bu plağın çok etkili olamayacağı düşünüldüğü için 116 adet fotoğraf ve çizim de barındırıyor. İnsan çizimleri, DNA, anatomimiz, günlük yaşantımız, yemek türlerimiz, teknolojimiz gibi birçok bilginin bulunduğu bu çizimler, Dünya'da bulunan ünlü yerlerin fotoğraflarıyla birlikte altın plağın yanında kendilerine yer buldular.Bu kadar detaylı bilginin bulunduğu bir plağın uzaya gönderilmiş olmasına karşı çıkan araştırmacılar ve astronomlar da var elbet. Eğer insanlığa karşı düşman tavırlar sergileyebilecek bir uygarlığa plağın ulaşması gerçekleşirse, bu bilgileri bize karşı kullanabileceklerini düşünüyorlar.Plağın nasıl bir uygarlığa ulaşacağı veya herhangi bir uygarlığa ulaşıp ulaşmayacağı bilinmez, ancak ben hala neden plağın yanında bir de gramofon gönderilmediğini merak ediyorum.
8
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
1
1
0