• Anasayfa
  • Uzay
  • Bilim İnsanları, Venüs'ün Üzerinde 'Hiç Beklemedikleri' Yapıda Bulutlarla Karşılaştı!

Bilim İnsanları, Venüs'ün Üzerinde 'Hiç Beklemedikleri' Yapıda Bulutlarla Karşılaştı!

0
0
0
0
0
Japon bilim insanlarının Venüs’e binbir zorlukla ulaştırabildiği modülü, gezegenin üzerindeki ilginç bulut hareketleriyle ilgili dünyaya detaylı bilgiler gönderdi.
Japonya’nın uzaya gönderdiği Akatsuki modülü, Güneş’in etrafında 5 sene boyunca turladıktan sonra Venüs’e ulaşmayı başarmş ve gezegenle aynı yönde dönecek şekilde yörüngeye yerleştirilmişti. Japon Uzay Keşfi Dairesi (JAXA), Akatsuki’nin gönderdiği bilgileri dünyayla paylaştı.

Akatsuki’den gelen bilgiler, bilim insanlarının oldukça şaşırtmış, çünkü bulutların tahmin edilenden çok daha farklı hareket ettiği tespit edilmiş. Bulutlardan elde edilen kızıötesi görüntüler, bulut dizilişlerinin yay şekli yerine daha karmaşık, yüzeyle eş zamanlı olarak döndüğünü gösteriyor. JAXA’nın gönderdiği modül yörüngeden biraz uzakta kaldığı için (normalde yüzeyden 80 bin kilometre uzaklıkta olması düşünülmüş fakat 370 bin kilometre uzaklığa kadar yaklaşabilmiş) yüksek çözünürlükte ve detayda fotoğraflar elde edememiş. Bununla beraber modülün Venüs’e ulaşması sırasında kameraların bir tanesinde nem birikmesi meydana gelmiş, bu durum kameranın 1 ay boyunca devre dışı kalmasına sebep olmuş. Bütün bunlara rağmen Akatsuki’nin daha net görüntüler göndebileceği umut ediliyor. Uzay modülü, Venüs’ü keşfetmek amacıyla 20 Mayıs 2010 tarihinde, H-IIA 202 roketinden fırlatılmıştı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0