• Anasayfa
  • Uzay
  • Yakında Güneş Sistemi’ne Dahil Edilmesi Beklenen 9. Gezegen Hakkında Şimdilik Bilinenler

Yakında Güneş Sistemi’ne Dahil Edilmesi Beklenen 9. Gezegen Hakkında Şimdilik Bilinenler

3
0
0
0
0
Son günlerde keşfedilen bir gezegenin Güneş Sistemi’nin 9. gezegeni olma ihtimali olduğundan bahsediliyor. Peki bu gezegen hakkında şu ana kadar neler biliniyor?
İlk olarak şunu belirtelim: Şimdilik net bir kanıt elde edilememiş, fakat yine de bu gezegenin varlığıyla ilgili ciddi iddialar bulunuyor. Örneğin Kuiper Kuşağı’ndaki 6 tane gök cisminin yörüngeleri incelenmiş ve bu cisimlerin, sanki başka bir gök cisminin etrafında dönüyorlarmış gibi görüldüğü belirtilmiş. Bilim insanları yaşanan bu durumun söz konusu gök cisminin gezegen tanımına uymasını sağladığını belirtse de hala net bir şekilde ‘gezegen’ denilmiyor. 
 
Dünya’dan 10, Plüton’dan ise 4500 kat daha büyük bir kütleye sahip olduğu tahmin edilen bu gezegenin, Güneş’in etrafındaki dönüşünü 10 ila 20 bin yıl arasında tamamladığı belirtiliyor. Dünya’nın bunu 365 günde tamamladığını düşünürsek olası gezegenin Güneş’ten ne kadar çok uzakta olduğunu daha net anlayabiliriz.Gezegenin varlığının kesin olarak ortaya çıkarılması için bazı yollar var. Bu yollardan bir tanesi, Güneş Sistemi’nin diğer gezegenler üzerindeki etkilerini bu olası gezegenle karşılaştırmak. Diğer yöntem ise yakınlarında bulunan gök cisimlerinin olası gezegen üzerindeki etkilerini incelemek. Fakat bu yöntemin ilkine oranla çok daha zor olduğu belirtiliyor.
 

 Jüpiter, geçmiş çağlarda bu gezegeni dışarı doğru itmiş olabilir

Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarında dev bir gaz kütlesi olarak doğmuş olma ihtimali üzerinde durulan gezegenin, Jüpiter’e yakın bir geçiş esnasında çok uzaklara itilmiş olma ihtimali de bulunuyor. Güneş’in çekim kuvveti nedeniyle etki alanından çıkıp yıldızlararası uzaya kadar savrulmuş olabileceği söyleniyor olsa da daha ciddi kanıtlara ihtiyaç duyuluyor.Sonuç olarak bu gök cisminin 9. gezegen olduğu yönündeki iddialar çok güçlü fakat yapılmış net bir gözlem de yok. Araştırma ekibinin başında bulunan Mike Brown, gezegenin önümüzdeki 5 yıl içerisinde tespit edilme olasılığının bulunduğunu söylüyor.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0