• Anasayfa
  • Uzay
  • Yapay Işıklar Yüzünden Samanyolu'nu Göremiyoruz!

Yapay Işıklar Yüzünden Muhteşem Gökyüzü Manzaralarını Kaçırıyoruz!

0
0
0
0
0
Parıl parıl parlayan ışıklı gecelerin içinde bulunduğumuz dünyayı çekici kıldığı kesin. Peki ya yapay ışıklar nedeniyle neler kaçırdığımızın farkında mıyız?
Işıklı şehirlerde geceleri yıldızların o kadar parlak görünmediğini hepimiz biliriz. Hatta şehirden uzaklaşıp karanlık yerlere gittiğimizde yıldızlar sanki giderek devleşir ve parlaklıkları kat be kat artar. Aslında değişen yıldızlar değil içinde bulunduğumuz çevredir. Karanlık yeryüzü, muhteşem gökyüzü manzarasını görme imkanı sunar bizlere…

 Işık Kirliliği Yüzünden Göremiyoruz!

Hepimizin bildiği bu basit yapay ışık etkisinin boyutları aslında sanıldığında çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Birleşik Devletler'de yapılan bir araştırmada yapay ışık kaynakları nedeniyle insanlığın büyük bir bölümünün Samanyolu Yıldız Kümesi'ni göremediği belirlendi. 

 ABD'nin Yüzde 80'i Samanyolu'nu Göremiyor!

Amerikalıların yüzde 80’ı ışık kirliliği nedeniyle Samanyolu’nu geceleri hiç göremiyor. Genç nüfusta bu oran daha yüksek ve ömründe yıldızlar takımını hiç görememiş bir çok kişi var. Çünkü yapay ışık kaynakları giderek artıyor ve şehirler giderek daha aydınlık bir hal alıyor. Bu durum sadece ABD’de değil dünya çapında geçerli. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki yapay ışıklar, şehirlerde ve merkezlerde büyük bir sis yaratarak insanların üçte birinin Samanyolu’nu görmesini engelliyor. Belki de şehirlerimizi aydınlatalım derken evrenin muhteşem ışığından yoksun kalıyoruz, ne dersiniz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0