• Anasayfa
  • Uzay
  • Yarın, Dünya ile Güneş Arasından Merkür Geçecek!

Yarın, Dünya ile Güneş Arasından Merkür Geçecek!

3
0
0
0
0
100 yılda ortalama 12-13 defa gerçekleşen bu durum için NASA özellikle ülke saatlerine göre takip etmeniz gerektiği hakkında öneri veriyor!
Genellikle ay ve güneş tutulmalarını biliyoruz. Adeta uzayda bir görsel şölen haline gelen bu durumda izlemesi ve takip etmesi de bir hayli zevkli. İşte eğer siz de bu tarz durumlarda gözlemci olmayı seviyorsanız saatlerinizi yarın 12:12'ye ayarlayın.

Çünkü bu sefer klasik bir tutulmadan ziyade 100 yılda sadece ortalama 12 ya da 13 defa gerçekleşen bir olay neticesinde Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür, Güneş ile Dünya'nın arasına girecek.Aynı zamanda Merkür'ün de görünür olacağını ileten NASA, bu 100 yılda sadece birkaç kez gerçekleşen olay için takip etmenizi öneriyor. Saat 19:24'e kadar ortalama 7.5 saat sürecek olan bu olay teleskop gibi cihazlarla daha yakından takip edilebilir olacak. Ancak yarın gün boyunca mümkün oldukça güneşe çıplak gözle bakmayın! Zira tutulma sıralarında kullanulan koruma gözlükleri, güneş gözlükleri güneşe direkt olarak bakma noktasında etki edemiyor, hatta uzmanlar uzun süreli güneşe direkt olarak bakma durumunda görme yetisinin kaybolabileceğini dile getiriyorlar. Bu sebeple NASA'nın aynı zamanda yapacağı canlı yayın ile bu geçişisi aralıksız olarak ve sağlıklı bir şekilde takip edebilirsiz..
 

Yukarıda görebileceğiniz gibi bir geçişin yaşanacağı 9 Mayıs 2016 Pazartesi günü her ne kadar tutulmalar gibi net olmasa da bize en uzak gezegeni görebilecek olmak da ayrı bir heyecan verici olay.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0