• Anasayfa
  • Uzay
  • Yine Bir Felaket Senaryosu: 15 Kasım’da Dünya 15 Gün Boyunca Karanlıkta mı Kalacak?

Yine Bir Felaket Senaryosu: 15 Kasım’da Dünya 15 Gün Boyunca Karanlıkta mı Kalacak?

1
0
0
0
0
Son günlerde fazlaca dillendirilmeye başlanan bir iddiaya göre Dünya, 15 Kasım’dan itibaren 15 gün boyunca karanlıkta kalacak.
newswatch33 sitesinin iddiasına göre Dünya, 15 Kasım’dan itibaren 15 gün boyunca karanlıkta kalacak. Bu tarz efsaneye varan iddialara daha önce rastlamıştık fakat ABD Başkanı Barack Obama’nın bile konuyla ciddi olarak ilgilenmesi, olayın biraz daha farklı bir boyuta taşınmasını sağladı.

Obama’nın konuyla ilgili istediği detaylı raporda, Venüs ve Jüpiter gezegenleri arasında açı daralmasıyla Venüs, Jüpiter’in güney batısına doğru geçecek. Bu da Venüs’ün Jüpiter’e oranla 10 kat daha parlak olmasını sağlayacak. Venüs’ün yaydığı ışığın Jüpiter’in etrafındaki gazlarla birleşip değişime uğrayacak ve oluşacak reaksiyon sonucu uzaya yüksek miktarda hidrojenin salınacak. Kütle halindeki hidrojen gazı 15 Kasım’da Türkiye saati ile 09:50’de Güneş’e temas edecek ve Güneş’te büyük bir patlama olacak. Patlama sonrası Güneş’in yüzeyi bir anda 9 bin santigrat dereceye kadar artacak. Oluşacak bu yüksek sıcaklığı merkezine doğru çekecek olan Güneş, sıcaklıktaki ani artış yüzünden mavimsi bir renge bürünecek.


 

 Bu durum, bilimsel olarak ne kadar gerçekçi?

Evren hakkında bilinen şu ki bir maddenin kütlesi ve sıcaklığı yüksek bir yıldızı anlık olarak söndüremez ya da karartamaz. Bu tarz bir olayın gerçekleşmesi için yıldızların kara delikler tarafından yutulması gerekiyor ki bu da binlerce yıllık bir zaman demek.

Güneş ve yıldızların yapıları çok büyüktür. Dolayısıyla parlaklıklarında değişim olması için çok büyük kütleye sahip (buradaki çok büyük, yüzlerce Güneş kütlesi olarak geçiyor) gazın, yıldızın çevresini sarması gerekir. Ki bu gerçekleşse bile Dünya gökyüzünün kararması için yeterli değildir.Sonuç olarak bilimsel açıdan yaklaşıldığında olayın gerçekleşme ihtimalinin zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yine de gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var. (15 günlük kutup hayatı yaşamak çok değişik bir deneyim olurdu açıkçası)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0