Uzaya Gönderilen İlk Sanat Eseri Kayboldu

60
15
5
3
1
Aralık ayının başında, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle yörüngeye gönderilen heykelle olan iletişim kayboldu.

Nevada Museum of Art, Aralık ayının başlarında SpaceX’in Falcon 9 roketiyle birlikte, “Orbital Reflector” adını verdiği bir heykeli uzaya göndermişti. Heykel, uydudan fırlayacak ve elmas şeklindeki bir balonun içerisinde açılacak şekilde tasarlanmıştı. Bu şekilde, güneş ışınlarını Dünya’ya yansıtacak ve çıplak gözle görülebilecekti.

Ancak altı haftalık çalışmayı durdurma sırasında, uyduyu takip etme konusunda iletişim eksikliği oluştu ve balon şişirilemedi. Sonuç olarak uyduyla olan tüm iletişim kayboldu.

Orbital Reflector, yörüngeye yerleştirildikten 18 gün sonra ABD Başkanı Donald Trump, ülke tarihindeki en uzun hükümet kapanmasına ön ayak oldu. Hükümetin kapanmasının sebebi ise Trump ile Kurultayın, ABD ile Meksika arasında örülecek olan duvar için istenen 5,7 milyar dolarlık federal fonlama konusunda anlaşamamasıydı.

Müze yaptığı açıklamada, Federal Communications Commission’ın (Federal İletişim Komisyonu) çalışmayı durdurması sebebiyle balonu şişiremediklerini söyledi. FCC, yörüngede ne olduğunu belirlemede ve uyduların dünya ile iletişim kurması konusunda oldukça kritik bir rol oynuyor.

Heykelin tasarımcısı olan Trevor Paglen’in ekibi, yörüngeye yerleştirildikten sonra uyduyla iletişimde kalabildi ancak bekleme periyodunda haftalarca dayanabilecek şekilde tasarlanmamıştı. Hükümet kapandıktan sonra geçen süreçte ise uydudan gelen sinyaller oldukça seyrekleşmeye başlamıştı.

Paglen’in yörüngeye bir heykel daha gönderip göndermeyeceği ise henüz kesinleşmiş değil.

Kaynak : https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-7001225/First-artwork-sent-orbit-missing.html?ns_mchannel=rss&ns_campaign=1490&ito=1490
60
15
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
60
15
5
3
1