• Uzayda Seyahat Ederek Dünya'nın ve Kendimizin Kopyasını Bulabilir miyiz?
3
0
0
0
0
Evrende bizden ve Dünya'dan bir tane daha bulunması mümkün mü?

Uçsuz bucaksız bir evrende yaşıyoruz ve bu evrenin henüz çok çok çok küçük bir kısmını keşfedebilmiş durumdayız (tabi bu keşif henüz bulunduğumuz yerden yaptığımızla sınırlı, çıkıp şöyle bir turlamadık yani henüz).

Tabi söz konusu böylesine devasa, sonsuz olarak tabir ettiğimiz bir şey olunca, ihtimaller de sınırsız bir boyut alıyor. Mesela en klasik sorulardan biri olan ''evrende bizden bir tane daha var mıdır?'' sorusu, böylesine büyük bir evrende mantık çerçevesinde cevap bulabiliyor.

Şöyle ki; evrenimize minimalist bir yaklaşım yaparsak; sadece 4 parçacık için yer bulunduğunu ve sadece 2 çeşit parçacık olduğunu varsayalım. O zaman bu evreni düzenlemenin sadece 16 yolu olacaktır.

Yani 17. evren rastgele düzenlenmiş olsa dahi daha önceki 16 evrenden birinin, birebir kopyası olacaktı. Ve parçacıkları nasıl dizersek dizelim durum farketmiyor, mutlaka daha önceki 16'dan birinin kopyası olmak zorunda. Tabi bizim evrenimizde parçacıkları düzenlemenin 16'dan fazla yolu mevcut ancak hesaplama yaptığımızda yine de sonlu bir sayıya ulaşmamız mümkün.

Yani aynı hesaplama ile kendimizin ve Dünya'nın birebir benzerini bulmak için ne kadar uzaklığa gitmemiz gerektiğini bulabiliriz. Şöyle ki; gözlemlenen evrene 10^118 parçacık sığdırabilmekteyiz. Bu parçacıkların kaç farklı şekilde düzenlenebildiklerini bulmak için de 2 üzerini almalıyız, yani; 2^10^118.

Sonrasında da bu sayıyı gözlemlenebilir evrenin boyutuyla çarpmamız gerekiyor; 2^10^118 x 10^26 metre. İşte sonucumuz bu. Eğer şu anda bulunduğumuz noktadan hareket edip evrende bu kadar uzağa gidersek hem Dünya'nın hem de bizim birebir aynımızı bulabiliriz.

Üstelik bulacağımız benzerimizin her bir atomu ile bizim aynımız olacaktır. Tabi bu işin istatiksel ve matematiksel boyutuyla ele alınmasından elde edilmiş bir sonuç. Ancak zaten bilimi de güzel kılan şey bu değil mi? Olasılıklar, varsayımlar ve hepsinin temelinde yatan hayal gücümüz...

Kaynak : https://seyler.eksisozluk.com/yeterince-uzaga-seyahat-ederek-kendimizin-ve-tum-dunyanin-bir-kopyasina-ulasabilir-miyiz
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0